Jak potwierdzają badania naukowe, posiadanie zwierzęcia domowego, zwłaszcza psa, może pomagać utrzymywać serce w dobrym stanie zdrowia. Właściwości prozdrowotne zapewnia jednak tylko dobranie odpowiedniego pupila i odpowiednie traktowanie go.

Opublikowane niedawno badania udowadniają, że towarzystwo zwierzęcia domowego zapewnia zdrowie układu krążenia, łagodniejsze reakcje na stres i lepszy sen. Ponadto pupile mogą koić nerwy i wspomagać tworzenie więzi. Posiadanie psa zalecał niektórym swoim pacjentom również prof. Zbigniew Religa. Jak przekonywał chore osoby, właściciele psów częściej wychodzą na spacery, zapewniając sobie umiarkowaną aktywność fizyczną.

infoplanet zwierzeta i zdrowie zwierze a choroby serca badania

– Ogólnie mówiąc, właściciele zwierząt więcej czasu poświęcali na aktywność fizyczną, lepiej się odżywiali, a ich poziom glukozy częściej był na idealnym poziomie. Największe korzyści z posiadania zwierzęcia odnosili właściciele psów, niezależnie od wieku, płci i poziomu wykształcenia – wskazuje Andrea Maugeri, autorka badania.

Takie właściwości potwierdzają nie tylko obserwacje zespołu ze Szpitala Uniwersyteckiego im. św. Anny w Brnie, o których donosiliśmy już wcześniej, ale również badania naukowców z Uniwersytetu w Uppsali, którzy poddali analizie dane dotyczące niemal 3,5 mln mieszkańców Szwecji.

infoplanet zwierzeta i zdrowie zwierze a choroby serca ryzyko

– Wyniki zgadzają się z opublikowanym przez American Heart Association oświadczeniem, według którego posiadanie domowego zwierzęcia może obniżyć ryzyko chorób serca, chronić przed zawyżonym poziomem cholesterolu, otyłością i stresem. Bierzemy jednak pod uwagę możliwość istnienia odwrotnej zależności, w której to zdrowsi ludzie po prostu częściej opiekują się zwierzętami. Jednak prawdopodobne jest, że zwierzę w domu pomaga prowadzić zdrowy tryb życia – wskazują autorzy badania.

Badania naukowców z University of Liverpool wskazują również, iż dorastanie w gospodarstwie z towarzystwem zwierząt o około połowę zmniejsza ryzyko zachorowania na astmę, może redukować stres i wpływają na jakość relacji. Naukowcy wykryli u właścicieli psów podwyższone stężenie oksytocyny, które występuje po zabawie ze zwierzętami.

infoplanet zwierzeta i zdrowie zwierze a choroby serca

Wszystkie korzyści wynikające z posiadania zwierzęcia są jednak warunkowane zachowaniem środków ostrożności. Zwierzę powinno być pod stałą opieką weterynaryjną, a kontakty z nim powinny odbywać się z zachowaniem zasad higieny i ograniczonej odpowiedzialności.

– Zdrowe ograniczenie zaufania dla nieznanego psa wydaje się nie pojawiać w przypadku psa żyjącego w rodzinie. Ludzie ufają swoim psom i wykluczają możliwość ugryzienia. Tymczasem trzeba respektować potrzebę psa korzystania z niezakłóconych okresów odpoczynku i posiadania własnego miejsca – wskazuje dr Christine Arhant.

Niezachowanie zasad bezpieczeństwa może sprawić, że zwierzę poczuje się zagrożone. Trzeba również brać pod uwagę, iż czasem możemy mieć problem w rozumieniu zachowania pupila i interpretowaniu wysyłanych przez niego sygnałów.