Jeśli chcesz, aby twoje stopy były w dobrej kondycji, poznaj 10 wskazówek, które powinieneś uwzględnić podczas kupowania butów.

Pora dnia

Kupuj buty po południu, wówczas twoja noga układa się naturalnie.

infogmina buty jak kupowac pora dnia

Dobre towarzystwo

Zabierz do sklepu skarpety, które będziesz nosił do tego obuwia.

Zawsze do pary

Mierz oba buty, i rób to za każdym razem podczas zakupu. Stopy wraz z wiekiem zmieniają się.

Równaj do góry

Jeśli jedna twoja stopa jest większa, a druga mniejsza, kup rozmiar pasujący do większej stopy.

infogmina buty jak kupowac rownaj do gory

Dbaj o luz

Stań w butach. Naciśnij lekko na ich wierzch w okolicy palców, aby mieć pewność, że masz około pół centymetra miejsca pomiędzy najdłuższym palcem a końcem buta. Podnieś palce i sprawdź, czy mają wystarczająco dużo miejsca. Zapewnia to stopie komfort podczas chodzenia.

Sprawdź dopasowanie

Przejdź się w butach i sprawdź, czy palce są dobrze ułożone, a pięta jest dopasowana. Być może wyślizguje się lub jest zbyt ściśnięta.

Zaufaj sobie

Zaufaj własnym odczuciom a nie rozmiarowi buta lub jego opisowi. Rozmiary różnią się w zależności od kraju produkcji i producenta.

infogmina buty jak kupowac zaufaj sobie

Zdejmij miarę

Zwróć uwagę na to, że but ma nie tylko długość, ale również szerokość.

Przyjrzyj się szyciu

Zwróć uwagę, czy buty mają jakieś szwy, które również mogą cię uwierać. Wreszcie spójrz na podeszwy – powinny być elastyczne, ale jednocześnie wytrzymałe i zapewniać właściwą amortyzację. Staraj się przejść po twardych powierzchniach, niekoniecznie po sklepowym dywaniku.

Miej priorytety

Po pierwsze kieruj się komfortem chodzenia, później wyglądem. Po co ci but, w którym nie będziesz chodzić lub zniszczysz sobie stopy? Jeśli już w sklepie masz wątpliwości, poszukaj innej pary – z tą po zakupie lepiej nie będzie.

kup artykuly platne