Choć specjaliści mówią wiele o szkodliwości soli, jej używanie ma wiele zalet. Łatwym sposobem na wykorzystanie niektórych korzystnych właściwości i włączenia jej do codziennej rutyny to dodawanie soli do mydła. To niedroga metoda, która przekształca zwykłe mydło w ekskluzywny kosmetyk, który delikatnie odświeża i zmiękcza skórę.

Czego potrzebuję?

Najlepszym wyborem do wyrobu mydła będzie sól morska lub sól różowa z Himalajów. Wielkość ziaren jest sprawą osobistą – jeżeli oczekujesz szorstkości, możesz wybrać odmiany gruboziarniste, jeśli natomiast ma być delikatniejsze, niech to będzie sól z drobnymi ziarnami.

Do przygotowania mydła możesz użyć narzędzi kuchennych, ale pamiętaj, by później dobrze je wyczyścić. Jeśli planujesz robić mydło częściej, warto zaopatrzyć się w naczynia, które będą służyły tylko do tego celu.

Składniki:  • 300 g oleju kokosowego,
  • 80 g oliwy z oliwek,
  • 28 g oleju rycynowego,
  • 28 g masła z mango,
  • 200 g soli himalajskiej,
  • 160 g wody destylowanej,
  • 64 g ługu,
  • 140 g olejki eterycznego, na przykład z lawendy.Jak wykonać?

Przygotuj formę. Jeśli używasz drewnianej, wyłóż ją woskowanym papierem, jeżeli masz w zanadrzu formy silikonowe – nie potrzebują one dodatkowych czynności. Do jednego słoika wlej wodę destylowaną, do drugiego – ług. Użyj rękawic, okularów ochronnych i zrób to bardzo ostrożnie. Powoli wlej ług do wody, wymieszaj. Pamiętaj, że mieszanka będzie gorąca, poczekaj więc aż ostygnie do około 100 stopni Celsjusza. W czasie, gdy ług się chłodzi, zmieszaj wszystkie inne oleje oprócz olejków eterycznych i rozgrzej je w garnku lub innym naczyniu. Kiedy się połączą, zdejmij z ognia i ostudź do 100 stopni.

Kiedy temperatura pierwszej i drugiej mieszanki będzie podobna, powoli wlej ług z wodą do olejów. Użyj blendera, aby wymieszać miksturę tak, aby jej konsystencja przypominała ciasto. Jeśli zamierzasz dodać olejki eteryczne, jest na to czas właśnie teraz – wlej je i delikatnie wymieszaj. Dodaj sól i nadal mieszaj całą mieszankę aż do uzyskania efektu równomiernego rozłożenia. Rozłóż płynne mydło do pojemników. Pamiętaj, że jeszcze nie jest całkowicie gotowe i może na tym etapie drażnić skórę.

Po 24 godzinach możesz wyjąć mydło z foremki i zostawić w suchym miejscu, w którym jest dobra cyrkulacja powietrza. Powinno odstać 4–6 tygodni, aby nabrać odpowiedniej twardości i nie ulegać intensywnemu procesowi zmydlania w przyszłości.

Tak przygotowane mydło jest świetne – zarówno dla twojego zdrowia, jak i ciała. Pięknie zapakowane może być również doskonałym prezentem.

kup artykuly platne