Wychowanie szczęśliwych i zdrowych dzieci to ciężka praca. Rodzicielstwo to nie tylko poleganie na instynktach lub doświadczeniach naszych rodziców, ale również wiedza o tym, co jest najlepsze dla naszych dzieci. W 10 zasadach dobrego rodzicielstwa profesor psychologii na Temple University w Filadelfii Laurence Steinberg ujął praktyczne porady prowadzące do tego, by wychowywać ufne i dobrze dostosowane do świata dzieci.

1. Bądź wzorem

infoplanet lifestyle 10 zasad wychowania dzieci 1 badz wzorem

Rodzice są ważnymi wzorami do naśladowania dla swoich dzieci, które uczą się zachowań obserwując mamę i tatę. Jak przekonuje prof. Steinberg, to jedna z najważniejszych zasad. Dlatego nie reaguj pod wpływem chwili i zadaj sobie pytanie: „Co chcę osiągnąć i co może przynieść taki skutek?”. Niezależnie od tego, czy chodzi o zdrowe odżywianie, ćwiczenia, dobre traktowanie innych czy bycie uczciwym, pamiętaj, że dzieci zwracają uwagę na to, co robisz i szukają w twoich działaniach wskazówek, jak się zachowywać.

2. Kochaj za bardzo

Nie ma czegoś takiego jak „za dużo miłości”. Pamiętaj jednak, że posiadanie rzeczy materialnych lub brak reguł i ograniczeń to nie to samo, co miłość. Jednak – jak zapewnia prof. Steinberg – nie da się „zepsuć” dziecka miłością. To, co często uważamy za efekt „psucia dziecka”, nigdy nie jest skutkiem okazania nadmiernej miłości, a zwykle zapewniania mu zamiast miłości wartości materialnych.

3. Angażuj się w życie dzieci

Rodzicielstwo wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Bycie zaangażowanym rodzicem wymaga czasu i ciężkiej pracy, a dodatkowo często oznacza zmianę priorytetów lub poświęcenie tego, co chcesz zrobić na rzecz tego, co musisz zrobić dla dzieci. Pomimo iż rodzice muszą być obecni dla swoich dzieci, nie powinni robić za nich wszystkiego, łącznie z pracami domowymi. Jak wyjaśnia prof. Steinberg, zadania domowe to narzędzie nauczycieli sprawdzające, czy dziecko się uczy. Jeśli wykonujesz za dzieci pracę domową, nie pozwalasz zdiagnozować poziomu wiedzy swojego syna lub córki.

4. Dostosuj się do dzieci

infoplanet lifestyle 10 zasad wychowania dzieci 4 dostosuj sie

Wiek dzieci może znacznie wpłynąć na ich zachowanie. Dowiedz się, jakie zmiany w ich działaniach są normalne i pomóż im w rozwoju. Jak przekonuje prof. Steinberg, „to samo dążenie do niezależności, które sprawia, że twój 3-latek mówi „nie” przez cały czas, motywuje go do prób samodzielnego poradzenia sobie w toalecie” w wieku 6 lat i sprawia, że twoja 13-latka jest ciekawska i dociekliwa”.

5. Sformułuj reguły

Kiedy dziecko jest młodsze, ważne jest, aby nauczyć go, jak sobie radzić. Prof. Steinberg uważa, że jeśli nie będziesz zarządzał zachowaniem swojego dziecka, kiedy jest małe, będzie mu ciężko nauczyć się radzić sobie, gdy będzie starsze, a ciebie nie będzie w pobliżu. Dlatego o każdej porze dnia i nocy zawsze powinieneś umieć odpowiedzieć na 3 pytania: „Gdzie jest moje dziecko? Kto jest z moim dzieckiem? Co robi moje dziecko?”. W miarę dorastania rodzice powinni być zaangażowani, jednocześnie pozwalając dzieciom na niezależność.

6. Szanuj niezależność dziecka

Granice dla dzieci są bardzo ważne. Ustalanie limitów pomaga dziecku rozwinąć poczucie samokontroli, a zachęcanie do samodzielności – poczucie wyznaczenie kierunku prowadzącego do sukcesu w życiu. Jak wyjaśnia prof. Steinberg, „to normalne, że dzieci naciskają na autonomię”. Wielu rodziców błędnie utożsamia chęć niezależności swojego dziecka z nieposłuszeństwem. Dzieci dążą do niezależności, ponieważ to ich część natury ludzkiej, która chce mieć poczucie kontroli, a nie czuć się kontrolowanym przez kogoś innego. Te zachowania mogą stanowić wyzwanie dla rodziców, ale są ważnym krokiem w rozwoju dzieci.

7. Bądź konsekwentny

infoplanet lifestyle 10 zasad wychowania dzieci 7 unikaj dyscypliny

Ustal reguły i bądź konsekwentny w ich stosowaniu. Jeśli twoje zasady będą zmieniać się z dnia na dzień w nieprzewidywalny sposób lub jeśli wymagasz ich stosowania tylko sporadycznie, niewłaściwe zachowanie dziecka jest twoją winą, nie jego – wyjaśnia prof. Steinberg. Twoim najważniejszym narzędziem dyscyplinującym jest spójność. Im bardziej twoja władza opiera się na mądrości, a nie na wymuszaniu, tym mniej twoje dziecko będzie ją kwestionować.

8. Unikaj ostrej dyscypliny

Dyscyplina fizyczna nigdy nie jest opcją. Dzieci, które są karcone klapsami, są bardziej skłonne do walki z innymi dziećmi, używania agresji do rozwiązywania sporów z innymi i częściej są prześladowane. Jak pisze prof. Steinberg, „istnieje wiele innych sposobów dyscyplinowania dziecka, w tym limity czasu, które działają lepiej i nie wiążą się z agresją”.

9. Wyjaśniaj swoje decyzje

Miej jasne oczekiwania, które są odpowiednie dla wieku i upewnij się, że są zrozumiałe dla dziecka. Dobrzy rodzice oczekują, że ich dziecko sprosta ich oczekiwaniom. Ogólnie rzecz biorąc, rodzice nadmiernie wyjaśniają małym dzieciom tego, co jest dla nich oczywiste, i w ogóle nie wyjaśniają tego nastolatkom. Pamiętaj, że to, co dla ciebie jest jasne, nie musi być takie dla 12-latka, który nie podziela twoich priorytetów, osądu ani nie ma doświadczenia, które ty posiadasz.

10. Traktuj dzieci szacunkiem

infoplanet lifestyle 10 zasad wychowania dzieci 10 traktuj z szacunkiem

Traktuj dzieci z szacunkiem i naucz się szanować innych. Powinieneś zapewniać mu te same gesty uprzejmości, które skierowałbyś do innego dorosłego. Mów do niego grzecznie, szanuj jego zdanie, obdarz go uwagą, kiedy do ciebie mówi, i staraj się sprawić mu przyjemność, kiedy możesz. Sposób, w jaki traktują dzieci ich rodzice, modeluje zachowania, które dziecko będzie naśladować. Twoja relacja z dzieckiem jest podstawą jego relacji z innymi.

Im bardziej ćwiczysz dobre umiejętności rodzicielskie, tym bardziej naturalne jest to, że reagujesz instynktownie. Dla prof. Steinberga dobre rodzicielstwo sprzyja zdrowemu przystosowaniu psychologicznemu i promuje pozytywne zachowania, takie jak uczciwość, empatia, samodzielność, życzliwość, współpraca, sukces, intelektualna ciekawość, motywacja do nauki i chęć osiągnięcia sukcesu. Dobre rodzicielstwo pomaga również zniechęcić dzieci od zachowań aspołecznych, nadużywania alkoholu i narkotyków, lęków, depresji i zaburzeń odżywiania.

Źródło: L. Steinberg: „The Ten Basic Principles of Good Parenting”

kup artykuly platne