Odkrycie aquafaba było objawieniem dla wegan: nagle na stole pojawiły się majonez, pianki, a nawet makaroniki. Ale nie jest to tylko wynalazek dla miłośników dań bezmięsnych, ponieważ ma zalety, które mogą przekonać wielu amatorów kuchni!

infoplanet lifestyle aqafaba bialko dla wegan ubita piana

Aquafaba to woda z gotowania fasoli, ciecierzycy lub innych roślin strączkowych. Ponieważ jest naturalnie bogata w białko i saponinę, może być ubita tak jak białka – w pyszny, nowy wyrób. To praktycznie darmowy sposób na wykorzystanie produktu, który i tak znalazłby się w zlewie. Jeśli więc następnym razem będziesz otwierać puszkę z fasolą lub ciecierzycą, nie wylewaj wody – jest bardzo cenna.

Aby zrobić aquafabę bogatą w białko od zera, zamocz rośliny strączkowe w dużej ilości wody na noc. Odcedź, zalej litrem świeżej wody na 200 g produktu i doprowadź do wrzenia. Następnie przykryj i gotuj na wolnym ogniu przez 1 do 2 godzin, aż ziarna będą miękkie. Pozostaw do ostygnięcia, a następnie wstaw do lodówki.

infoplanet lifestyle aqafaba bialko dla wegan woda fasola

Smacznym sposobem na wykorzystanie produktu ubocznego, który w przeciwnym razie zostałby zmarnowany, jest również majonez z wody z fasoli. Dodatkowo to produkt łatwy do zrobienia. Należy jedynie zwracać uwagę na jakość oleju – jest ważna, ponieważ będzie głównym składnikiem majonezu.

Majonez dla wegan


  • 50 ml wody z fasoli,

  • 1 łyżka musztardy,

  • około 200 ml oleju – najlepiej z rzepaku organicznego, słonecznika lub oliwy,

  • 1 łyżka octu, cydru lub białego wina,

  • sól i czarny pieprz.

infoplanet lifestyle aqafaba bialko dla wegan woda z fasoli

Umieść wodę z fasoli, musztardę, szczyptę soli i pieprzu w czystej, pozbawionej tłuszczu misce. Mieszaj mikserem ręcznym (lub blenderem) aż składniki się połączą, a następnie wlej wolno olej stałym strumieniem, mieszając w trakcie. Gdy konsystencja będzie taka, jaką lubisz, przestań dodawać olej i wymieszaj całość z octem.

kup artykuly platne