Taerou Dieuhiou zbiera owoce baobabu w południowym regionie Casamance w Senegalu od 15. roku życia. Aby zerwać owoc z wysoko położonych, niedostępnych gałęzi, używa długiej, zakrzywionej laski.

Ekspansja baobabu

Do niedawna owoce baobabu były wykorzystywane tylko w kuchni lokalnej, jednak przy obecnej zmianie światowych trendów produkt ten zdobywa coraz większą popularność w różnych zakątkach naszego globu.

Wewnątrz twardej, zielonej muszli owoców baobabu, zwisającej z wrzecionowatych gałęzi najbardziej kultowego drzewa Afryki, znajduje się miąższ cytrusowy, który stał się produktem modnym w Stanach Zjednoczonych i Europie. Jednymi z głównych marek, które sprzedają produkty tego typu, są producenci jogurtów: spółka należąca do Coca-Coli Innocent Drinks i Yeo Valley oraz amerykańska hurtownia Costco.

infoplanet lifestyle baobab w kuchni ekspansja

Co istotne, rosnąca popularność owoców baobabu zaczęła przynosić afrykańskim rolnikom dochody. Jednym z nich jest wspomniany we wstępie Dieuhiou, któremu Baobab des Saveurs, mała firma z kontaktami w Australii i Kanadzie, za pośrednictwem spółdzielni GIE za worek owoców baobabu płaci do 10 tys. franków (18 dolarów). To ponad dwa razy więcej niż otrzymywał on od lokalnych pośredników kilka lat temu.

Zagrożona przyszłość

Eksport owoców baobabu wzrósł z 50 ton w 2013 roku do 450 ton w roku 2017. Oczekuje się, że do 2025 roku osiągnie on poziom 5000 ton, czyli około 500 kontenerów rocznie.

Podczas gdy rosnący popyt na baobab zwiększył dochody rolników, wywołał również obawy o stan środowiska, szczególnie w Afryce Subsaharyjskiej. Jak twierdzą niektórzy eksperci, właśnie tam zmiany klimatyczne wpłynęły na rozwój upraw.

infoplanet lifestyle baobab w kuchni trendy

Naukowcy zakwestionowali również możliwość utrzymania globalnego rynku baobabu na wysokim poziomie, gdyż drzewo to, w przeciwieństwie do kawy i kakao, nie jest rośliną uprawną. Część uczonych uważa, iż jest ono wręcz zagrożone wyginięciem.

Rosnąca popularność baobabu sprawiła, iż od niedawna jego owoce są dostępne również na polskim rynku – zwykle jednak w formie suszonej.

kup artykuly platne