• Jak stwierdza nagradzany sensei, bonsai to połączenie ogrodnictwa ze sztuką

  • Pochodzi ze starożytnej chińskiej sztuki „penjing” i pojawiły się po raz pierwszy w VI wieku

  • Bez względu na pasję, nie możesz zająć się bonsai, jeśli nie znasz podstaw

„Zawsze dbam o moje drzewka bonsai – to dla mnie tak samo ważne, jak jedzenie każdego dnia” –mówi wielokrotnie nagradzany sensei Bonsai Kunio Kobayashi. Bonsai to połączenie ogrodnictwa ze sztuką, ponieważ drzewa bonsai mają ogromny wpływ na mistrzów, którzy się nimi opiekują.

infoplanet lifestyle drzewko bonsai piekno

Średnie bonsai rzadko przekraczają metr wysokości, przy czym większość mierzy pomiędzy 30 cm (odmiana nazywana „bonsai wielkości maku”). Pochodzą ze starożytnej chińskiej sztuki „penjing” i pojawiły się po raz pierwszy w VI wieku wśród grupy japońskich studentów buddyzmu Zen powracających z zagranicznych podróży. „Bonsai” oznacza dosłownie „posadzić w pojemniku”, a na jej najbardziej elementarnym poziomie polega po prostu na hodowli dzikiego drzewka w małym naczyniu. To lata stylizacji, podlewania, przesadzania i przycinania bonsai. Krucha roślina musi być codziennie monitorowana pod kątem oznak śmiertelnej inwazji owadów lub choroby.

– Bez względu na to, ile masz miłości i pasji, nie możesz zająć się bonsai, jeśli nie znasz podstaw. Nauczenie się ich trwa to od 6 do 10 lat, ale musisz je powtarzać bez przerwy. Kiedy chcesz wyrazić wewnętrzne piękno drzewa, obserwujesz, jak porusza się pień i gałęzie. Celem jest sprawienie, by drzewo wyglądało naturalnie, jakby człowiek nigdy go nie dotykał. Sylwetka powinna przypominać dzikie drzewo, z odpowiednimi proporcjami– przekonuje Kobayashi, który od prawie 3 dekad zajmuje się bonsai w swoim Muzeum Bonsai w Shunkaen w Tokio w Japonii.

infoplanet lifestyle drzewko bonsai uprawa

Po drugiej stronie świata, w amerykańskim National Arboretum w Waszyngtonie, kurator muzeum bonsai Jack Sustic opiekuje się 400-letnią białą sosną Yamaki, która przeżyła bombardowanie nuklearne w Hiroszimie. Jak stwierdza, kiedy zaczynasz formować bonsai, często wygląda jak choinka, ale to jak brzydkie kaczątko, które staje się pięknym łabędziem.

– Uważam, że największym błędem, jaki ludzie popełniają, jest przenoszenie bonsai do domu. Zdarzają się drzewka bonsai żyjące przez trzy lub pięć dni w środku domu, ale większość gatunków musi żyć na zewnątrz – jeśli nie, powoli umrą. To bardzo skromna sztuka. Kiedy pracujesz nad bonsai, pracujesz według ich harmonogramu, nie swojego. Musisz planować, kiedy najlepiej wykonywać pewne działania na poszczególnych drzewach. Często ludzie mówią, że bonsai są jak dzieci. I takie naprawdę są! Dbasz o nie, martwisz się o nie, a jeśli wyglądają zdrowo i pięknie – jesteś dumny i chcesz je pokazać – opowiada Sustic.

infoplanet lifestyle drzewko bonsai cierpliwosc

Można próbować stworzyć bonsai szybko, jeśli ma się odpowiednie narzędzia. Najlepsze to wklęsłe przycinarki, które tworzą w pniu wklęsłe cięcie. Ważny jest również drut, który –zdaniem Sustica – „dla artysty bonsai jest jak pędzel dla innych artystów”. Używa się go do ustawiania gałęzi i pozostawia przez miesiąc lub nawet rok. Ważne jest jednak monitorowanie drzewa, by drut nie wcinał się w pień. Aby utrzymać drzewo, trzeba równeiż ponownie sadzić je co 2 lata. Kiedy to robisz, powinieneś odcinąć pewien procent korzeni, a wówczas drzewo generuje nowe, dzięki czemu jest szczęśliwe, zdrowe i energiczne, więc zawsze rośnie.

Źródło: CNN

kup artykuly platne