Ciepłe, letnie miesiące to idealny czas, aby wyciągnąć grilla z zakurzonej piwnicy i przygotować na nim kilka wyśmienitych potraw. Jeśli jednak dość masz tradycyjnych kiełbasek i karkówki, przygotowaliśmy dla Ciebie kilka wskazówek, dzięki którym w prosty sposób urozmaicisz rodzinne grillowanie.

Przygotowując potrawy z grilla, warto puścić wodze fantazji. Jeśli planujesz upiec mięso, nie obawiaj się sięgnąć po różne jego rodzaje, np. wołowinę. Steki z rusztu mogą być Twoim nowym hitem! Pamiętaj jednak, by nie wrzucać mięsa na ruszt tuż po wyjęciu z lodówki. Aby zyskało niepowtarzalny smak, pozwól mu poleżeć około godziny w temperaturze pokojowej lub zamarynuj je kilka godzin przed podaniem. Marynatę możesz przygotować z piwa, przecieru pomidorowego, czosnku, pietruszki, papryczki chili i oleju lub oliwy z oliwek. Mięso sól dopiero pod koniec – inaczej sprawi, że zamiast soczystego steku na twoim talerzu wyląduje twarda podeszwa.

infoplanet lifestyle grilluj jak zawodowiec nietypowe

Jeśli jesteś amatorem domowych burgerów, w dobrych sklepach mięsnych poszukaj różnych rodzajów wołowiny. Łącz je ze sobą, a uzyskasz niecodzienny, głęboki smak. Koniecznie zadbaj o czystość grilla i posmaruj ruszt tłuszczem. Następnie opiekaj sam ruszt przez chwilę, a po chwili przetrzyj go czystą ściereczką.

infoplanet lifestyle grilluj jak zawodowiec burger

Przygotowując mięso na grillu możesz również ułożyć je warstwowo. Kiedy dolna warstwa będzie się przypiekała, reszta zacznie dusić się pod wpływem temperatury. Przekładając warstwy, uzyskasz jednocześnie pieczone i duszone mięso z idealnym odbiiciem rusztu na przypieczonej skórce. Będzie ono jednocześnie chrupiące i soczyste.

infoplanet lifestyle grilluj jak zawodowiec ryba

Jeśli jesteś miłośnikiem ryb z grilla, do opiekania wykorzystaj majonez. Dzięki niemu ryba nie przywierze do rusztu i będzie pięknie prezentować się będzie na talerzu. Wystarczy, że majonez rozprowadzisz przy pomocy pędzelka i ułożysz rybę na ruszcie. Jeśli opanujesz tę sztukę, już nigdy nie będziesz grillować ryby w inny sposób!