Strach to uczucie, który towarzyszy młodym ludziom wszędzie. Nagłówki w prasie i eksperci w wypowiedziach grzmią, że cywilizowane społeczeństwo nie ma przyszłości przez pokolenie emocjonalnie rozchwianych, uzależnionych od smartfonów narcyzów. Czy osiągnęliśmy szczyt fobii?

Szczęście mierzone w raporcie

A jednak kolejne raporty ujawniają, że wśród wzrostu depresji i niepokoju wśród nastolatków w USA, Wielkiej Brytanii i innych krajach świata, w Holandii mieszkają najszczęśliwsi młodzi ludzie. Dlaczego ten płaski, wilgotny, 17-milionowy kraj ma tak dobre statystyki?

Jak twierdzi dr Simone de Roos, badacz z holenderskiego Instytutu Badań Społecznych, zadowolenie z życia wśród nastolatków Holandii nie spadło od 2013 roku.

infoplanet lifestyle jak wychowac szczesliwe dziecko raporty

– Myślę, że holenderskie dzieci obserwują ogólnie pozytywne interakcje w swoim otoczeniu społecznym. Mają przyjazne środowisko w domu, wśród przyjaciół, a także w szkole. Holenderscy rodzice dają dzieciom dużo wsparcia i łagodnie je kontrolują. Istnieje egalitarny klimat, nauczyciele nie są autorytarni, ale akceptują uczucia uczniów, a uczniowie ufają nauczycielom – wyjaśnia dr De Roos.

Pozytywne społeczeństwo?

Ostatnie badanie zachowania dzieci w wieku szkolnym – 11, 13 i 15 lat – wykorzystało metodę drabiny Cantrila, w którym ankietowany za pomocą 10-stopniowej skali określa swoją pozycję, z cyfrą 0 oznaczającą najgorsze życie z możliwych i 10 – jako najlepsza opcją. Jak się okazało, około 94% holenderskich chłopców oceniło swoje życie na sześć lub więcej. Holenderskie dziewczęta były nieco ostrożniejsze i udzieliły od 84% do 92% odpowiedzi powyżej 6.

Według tego raportu, młodzi ludzie w Holandii znaleźli się również w pierwszej piątce nastolatków, które w dni powszednie jedzą śniadanie, oglądają ponad dwie godziny telewizji i mają życzliwych, pomocnych kolegów w klasie. Określili się również w pierwszej dwudziestce z powodu nadwagi, uprawiania seksu przed 15. rokiem życia oraz odczuwania presji ze strony szkoły. Ponadto rzadziej niż przeciętnie doświadczali zastraszania i łatwo im było rozmawiać z rodzicami.

infoplanet lifestyle jak wychowac szczesliwe dziecko pozytywne spoleczenstwo

Rezultat ten potwierdziło głosowanie przeprowadzone w 2016 roku na 4000 osobach w wieku od 12 do 25 lat przez holenderski Urząd Statystyczny. Ankietowani ocenili w nim swoje szczęście na poziomie 8,4/10. Holandia – obok Finlandii i Szwajcarii – została również wyróżniona pod względem skutecznego łączenia dobrych wyników w nauce z efektami nauczania i bardzo zadowolonymi uczniami w raporcie PISA z 2015 roku.

– Oczywiście, całościowo pomaga ogólny stan narodu. W Holandii jest niewielkie bezrobocie, stosunkowo niski poziom nierówności i zdrowa gospodarka. Młodzi ludzie są także mniej obciążeni oczekiwaniem, że będą we wszystkim dobrzy – ocenia dyrektor Światowej Bazy Danych Szczęścia prof. Ruut Veenhoven.

Holenderskie wychowanie

– W języku niderlandzkim nie ma frazy, która oznacza dosłownie „jesteś dobrym chłopcem” lub „jesteś dobrą dziewczyną”. Można usłyszeć „brawo, chłopcze” lub „dobrze, dziękuję” – mówi 14-letni Tjalling Appelhof z Amsterdamu. – Dlatego, jak większość nastolatków, jadę do szkoły i czuję, że mogę decydować sam o sobie – dodaje.

– W skali całej Europy, Holendrzy i Duńczycy są najbardziej pobłażliwi i bardziej koncentrują się na rozwijaniu autonomii niż nadawaniu priorytetu posłuszeństwu i to skutkuje w społeczeństwie. Dzieci mają większą swobodę w robieniu tego, co chcą, dlatego robią to, co naprawdę lubią. Szczęśliwy chłopiec może nie być „dobrym chłopcem” – komentuje prof. Veenhoven.

infoplanet lifestyle jak wychowac szczesliwe dziecko holenderskie wychowanie

Dlatego nastolatkowie zupełnie inaczej rozumieją stawiane przed nimi zakazy. Kiedy w niektórych gimnazjach wprowadzono zakaz używania telefonów komórkowych, młodzi ludzie podczas przerw zaczęli spędzać czas grając w piłkę lub inne gry zespołowe, zamiast chodzić z nosami „przyklejonymi” do ekranu telefonu. Zakaz używania telefonów komórkowych planuje wprowadzić od września również Francja, w odpowiedzi na obawy, że nastolatki uzależniły się od swoich smartfonów.

Nauczyciele holenderskich szkół zgadzają się, że powody zadowolenia dzieci w ich kraju są proste – mają poczucie wolności i wiele swobody, dzięki czemu mogą chociażby wszędzie jechać rowerem, bez konieczności czekania na rodziców.