Nie graj w kamień, papier, nożyce z dużą grupą osób, chyba że masz dużo wolnego czasu. Dlaczego? Jak udowodnili naukowcy, czas gry wraz z liczbą graczy wzrasta wykładniczo. W efekcie biorąc udział w grze ze 100 osobami być może trzeba będzie czekać na 100 tys. bilionów lub więcej rund, aby wyłonić zwycięzcę.

Kamień, papier, nożyce to tylko dobra zabawa. Jednak przy zaangażowaniu więcej niż kilku graczy może wymknąć się spod kontroli. Dlatego Hyun Jae Yoo i jego współpracownicy z Hankyong National University w Korei poprzez matematyczną analizę opracowali formułę przewidującą, ile rund gry musiałaby rozegrać pewna liczba uczestników przed wyłonieniem zwycięzcy.

infoplanet lifestyle kamien papier nozyce badania

Yoo i jego koledzy stwierdzili, że średnia liczba rund potrzebnych do jednoznacznej wygranej rośnie wykładniczo wraz z liczbą graczy. Dokładna liczba rund jest trudna do wyliczenia, ale prostsze wersje formuły pozwalają obliczyć górne i dolne granice.

W 10-osobowej grze średnia liczba rund wynosi od 19 do 19 221. W przypadku 100-osobowej gry –średnia liczba rund wynosiłaby między 100 tys. bilionów a 100 sekstionów, czyli liczbą z 23 zerami. Obie te liczby są tak duże, że wszyscy gracze byliby martwi zanim wyłonionoby zwycięzcę.

infoplanet lifestyle kamien papier nozyce badania

Formuła pokazuje również, że nie ma górnego limitu czasu gry, jeśli istnieje ogromna grupa graczy. Jednak gra jest bardziej skomplikowana niż analiza, ponieważ uczestnicy zazwyczaj tworzą koalicje i wymyślają strategie – dodaje Ethan Akin z City Collage w Nowym Jorku.

Źródło: arxiv.org/abs/1810.06183

kup artykuly platne