Według najnowszych danych Public Health England, zaledwie 4 na 10 matek karmi piersią dzieci po ukończeniu 6. tygodnia życia. Jest to sprzeczne z zaleceniem Światowej Organizacji Zdrowia, zgodnie z którym matki powinny karmić dzieci wyłącznie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia.

Zalecenia vs. rzeczywistość

Jak wynika z danych NHS England, liczba kobiet karmiących piersią dzieci w wieku od 6. do 8. tygodni w Wielkiej Brytanii utrzymywała się na stosunkowo stabilnym poziomie przez ostatnie 4 lata, zmieniając się tylko o kilka procent rocznie. Jednak znacznie bardziej różnicuje się ona w zależności od regionu. W Londynie dzieci w wieku od 6. do 8. tygodni karmiono piersią w 8 na 10 przypadków. W Knowsley (hrabstwo Merseyside) było ich już tylko 2 na 10. Co więcej, w wielu przypadkach kobiety nie są w stanie kontynuować karmienia piersią.

Strona internetowa NHS Start for Life informuje, że karmienie piersią ma wiele zalet, w tym korzyści zdrowotne zarówno dla dzieci, jak i dla matek. Jak przekonuje komunikat, mleko matki chroni dzieci przed infekcjami i zapewnia idealną równowagę witamin i składników odżywczych dla niemowlęcia. Korzyści dla kobiet obejmują zmniejszenie ryzyka wystąpienia raka piersi, raka jajnika, osteoporozy, cukrzycy i chorób sercowo-naczyniowych.

infoplanet lifestyle karmienie piersia za i przeciw badanie

Co więcej, dzieci karmione piersią mają mniejszą szansę na śmierć łóżeczkową i białaczkę dziecięcą, wykazują również ograniczone ryzyko alergii i rzadziej chorują na cukrzycę lub nadwagę w czasie, gdy są starsze. Niektóre badania przeprowadzone w krajach zachodnich sugerują, że karmienie piersią chroni przed infekcjami, a nawet podnosi iloraz inteligencji. Krytycy twierdzą jednak, że twierdzenia te są przesadzone a korelacja wynika głównie z faktu, iż uboższe kobiety rzadziej karmią piersią.

Karmienie piersią jest naturalne?

Obecnie próba karmienia dziecka piersią przynajmniej przez pierwsze 6 miesięcy życia jest standardowym zaleceniem na całym świecie. Wiele szpitali w takich krajach jak Wielka Brytania i USA stosuje ścisłe zasady dotyczące karmienia piersią, aby uzyskać akredytację placówki przyjaznej dzieciom UNICEF. Zasady te obejmują karmienie noworodków tylko mlekiem matki, chyba że jest to niewskazane z medycznego punktu widzenia. Jak wskazuje Francesca Entwistle z UNICEF, jako medyczne przeciwskazanie można zaklasyfikować odwodnienie lub żółtaczkę.

Jednakże niektóre młode matki nie wytwarzają w ciągu pierwszych kilku dni wystarczającej ilości mleka lub dziecko nie pije prawidłowo z piersi. Badania sugerują, że podawanie wówczas dziecku niewielkich ilości mleka z mieszanki w ciągu pierwszych kilku dni może doprowadzić do zwiększenia podaży mleka i pozwala osiągnąć długoterminowy wskaźnik sukcesu karmienia piersią.

infoplanet lifestyle karmienie piersia za i przeciw wnioski

– 10 lat temu w takich sytuacjach można było poprosić o butelkę. Obecnie w niektórych szpitalach taka opcja nie jest już dostępna. Słyszałem o tym, że tatusiowie byli wysłani na zakupy o trzeciej nad ranem, ponieważ dziecko nie piło mleka, a nic w zamian po prostu nie było – mówi Entwistle.

Obecnie – jak twierdzi grupa zadaniowa US Preventive Services Task Force – udzielanie pomocy kobietom w karmieniu piersią jest sprawą niezwykle indywidualną, jednak nie ma dowodów na powszechną politykę szpitali zakazującą stosowania mleka z butelki.

Zmianę postępowania intensyfikują obawy, że zakaz karmienia niemowląt stałymi pokarmami do ukończenia 6. miesięcy, obejmujący również wyłączne karmienie piersią – może przyczyniać się do wzrostu odsetka alergii pokarmowych. Jak wykazało jedno z badań, że podawanie niemowlętom orzeszków ziemnych i jaj przed upływem 6. miesiąca życia pomagało uniknąć alergii na te pokarmy.

kup artykuly platne