Virgin Galactic to firma kosmiczna założona przez miliardera Richarda Bransona w 2004 roku. Jej celem jest dostarczanie podróżom suborbitalnym turystów kosmicznych.

Jak turyści dotrą w kosmos? Głównym projektem firmy jest SpaceShipTwo – statek, który docelowo będzie promował pasażerów i projekty naukowe tuż nad atmosferą planety. Nie jest to rakieta konwencjonalna, ponieważ zanim wystartuje w kosmos zostanie wyrzucona wysoko w powietrze przez większy samolot.

infoplanet lifestyle klosmiczni turysci rakieta

Dlaczego jej opracowanie zajęło prawie 15 lat? SpaceShipTwo miał sporo problemów, łącznie z awarią podczas lotu próbnego w 2014 roku. Wówczas jeden pilot zginął, a drugi został poważnie ranny. Firma wznowiła testy w 2016 roku, ale jej rakieta jeszcze nie dotarła w kosmos. Udało się jej dosięgnąć jedynie jego górnej atmosfery. Aby dotrzeć do celu, będzie musiała dwukrotnie przekroczyć linię 100 kilometrów.

– Powinniśmy być w kosmosie w ciągu kilku tygodni, a nie miesięcy. Mam nadzieję osobiście polecieć w kosmos na statku Virgin Galactic, a klienci znajdą się tam niedługo po mnie – zapowiada Richard Branson w wywiadzie dla CNBC.

infoplanet lifestyle klosmiczni turysci Virgin Galactic

Choć taki scenariusz jest możliwy, na tle podobnych zapowiedzi, które padały w ciągu ostatnich dziesięcioleci wydaje się mało prawdopodobny. Przed katastrofą w 2014 roku Virgin Galactic testowała SpaceShipTwo przez 4 lata. Statek, który zastąpił pojazd zniszczony podczas katastrofy, był do tej pory poddawany testom tylko przez 2 lata. Jeśli Branson chce wysłać rakietę w kosmos, prawdopodobnie najpierw musi wykonać o wiele więcej testów.

A co z innymi prywatnymi firmami kosmicznymi? Główni konkurenci Virgin, Blue Origin i SpaceX, ścigają się, aby wygrać wyścig do turystyki kosmicznej. Jednak, choć ich statki kosmiczne latają od dawna, ciągle nie są przeznaczone do przewozu pasażerów.

kup artykuly platne