Niektóre koty mają problemy typowe dla ich gatunku. Sprawdźcie, jakie są najczęstsze!

Unikanie kuwety

infoplanet lifestyle kot i problemy behawioralne 1 kuweta

Kot bojkotuje kuwetę? Dzieje się tak często, z różnych powodów. Być może po prostu nie lubi kuwety. Co możesz zrobić? Używaj bezzapachowego żwirku w nieosłoniętym pudełku i wymieniaj go przynajmniej raz dziennie. Umieść kuwetę tam, gdzie nie ma dużego ruchu lub spróbuj postawić więcej niż jedną kuwetę.

Oznaczanie terenu moczem

Kot używa moczu, aby wysłać otoczeniu komunikat „wycofaj się”. Zwykle robi tak, gdy jest w konflikcie z innym kotem, czuje się niepewnie lub szuka partnera. Jeśli w domu jest więcej kotów lub nastąpiły zmiany w rutynie, jest większa szansa, że kot będzie znaczył swoje terytorium. Aby zatrzymać to zachowanie, kot powinien zostać wykastrowany. Jeśli mimo to zostawia zapachy, poproś o poradę weterynarza.

Drapanie

infoplanet lifestyle kot i problemy behawioralne 3 drapanie

Koty lubią drapać. Robią to, gdy się bawią, rozciągają, ostrzą pazury i oznaczają swoje terytorium. To zła wiadomość dla twoich mebli, dywanów i zasłon. Umieść różne typy drapaków w całym domu. Upewnij się, że są one solidne, więc nie przewrócą się, gdy kot zacznie drapać. Następnie zaproś kota do zabawy, pocierając je kocimiętką lub wiszącymi zabawkami.

Brutalność

Kiedy koty się bawią, czasami trudno jest stwierdzić, czy nadal atakują, drapią i gryzą dla zabawy. Aby pozytywnie nakierować energię swojego kota, używaj zabawek: piłek czy sztucznych myszy. Wiele godzin zabawy może dać nawet papierowa torba. Dodatkowo pamiętaj, by nigdy nie zachęcać kociaka do zabawy dłońmi lub stopami.

Kompulsywne zachowanie

infoplanet lifestyle kot i problemy behawioralne 5 kompulsywne zachowania

Czasami kot po prostu nie może się powstrzymać od robienia czegoś w kółko. To całkowicie normalne, choć w niektórych przypadkach może być oznaką problemu. Jeśli jesteś zaniepokojony, zapytaj o poradę weterynarza. Daj również swojemu kotu zabawne, relaksujące atrakcje, takie jak budowle, na które można się wspiąć, lub zbiornik rybny do oglądania.

Nocne zabawy

Koty lubią się dobrze bawić – często w środku nocy. Planuj działania z wyprzedzeniem, jeśli wiesz, że kot jest podniecony lub głodny, a ty chcesz się wyspać. Baw się z nim wieczorem aż się zmęczy i nakarm go tuż przed snem.

Miauczenie

infoplanet lifestyle kot i problemy behawioralne 7 miauczenie

Koty miauczą, aby ludzie zwrócili na nie uwagę lub aby przekazać swoje potrzeby. Chcą w ten sposób się przywitać lub poprosić o jedzenie. Jeśli kot miauczy o uwagę – daj mu ją, gdy jest cicho. Jeśli kot często miauczy i nie możesz zrozumieć, dlaczego lub jeśli wydaje się być strapiony, zapytaj o poradę swojego weterynarza.

Lęk separacyjny

Koty są bardzo towarzyskie – lubią, gdy jesteś w pobliżu. Kiedy zostaną same, mogą stać się głośne lub próbować znaczyć dom. Spróbuj zignorować kota 15 minut przed odejściem i kiedy wrócisz. Zostaw niektóre ulubione zabawki i odłóż je, kiedy wrócisz. Baw się z nim regularnie, aby mógł spalić dodatkową energię i odpoczywać, gdy jest sam. Jeśli nadal potrzebujesz pomocy, porozmawiaj z weterynarzem o innych taktykach lub lekach.

Obsesyjna pielęgnacja

infoplanet lifestyle kot i problemy behawioralne 9 obsesyjna pielegnacja

Koty pielęgnując się chcą wyglądać dobrze i się uspokoić. Jeśli przesadzają, mogą ranić swoją skórę. Najpierw sprawdź problemy ze skórą u weterynarza. Jeśli kot pielęgnuje się za dużo z powodu stresu, takiego jak zmiana rutyny lub pojawienie się nowego zwierzaka w domu, uspokój go, bawiąc się z nim i pomagając mu się zrelaksować.

Agresja

Jeśli twój kot stanie się agresywny, powiedz o tym weterynarzowi. Nie dotykaj go ani nie zbliżaj się do niego, nawet jeśli masz z nim silną więź. To nie jest tak, że kot jest zły. Może być przerażony lub zestresowany, ale bezpieczeństwo twoje, kota i wszystkich w domu jest najważniejsze, więc uzyskaj fachową pomoc.

Źródło: CNBC

kup artykuly platne