Nowe przepisy ograniczające aborcje w chińskiej prowincji spowodowały obawy obywateli i działaczy przed nadmierną kontrolą państwa. W zeszłym tygodniu prowincja Jiangxi wydała wytyczne, zgodnie z którymi kobiety w ciąży powyżej 14. tygodnia przed aborcją muszą uzyskać zgodę trzech lekarzy. Opinie te mają potwierdzać, że aborcja jest medycznie konieczna. Tak przewidziane obostrzenia mają pomóc w zapobieganiu aborcjom selektywnym ze względu na płeć, które są w Chinach nielegalne. Płeć dziecka jest zwykle rozpoznawalna po 14. tygodniach.

Powrót do przeszłości?

– Twoje łono jest monitorowane – krzyczy jeden z komentatorów na stronie blogu Weibo.

– Jaki jest cel i podstawa tej polityki? Prawa kobiet w tym kraju wydają się żartem – mówi inny.

Jeden z użytkowników napisał po prostu „Opowieść służącej”, odnosząc się do seriali telewizyjnych osadzonych w odległej przyszłości, w której funkcje reprodukcyjne kobiet są ściśle kontrolowane przez państwo.

Wytyczne w prowincji Jiangxi pojawiły się, gdy chińscy urzędnicy szukali sposobów radzenia sobie ze starzejącą się populacją i niskim współczynnikiem dzietności, co jest rezultatem dekad ograniczania wielkości rodziny, znanej jako „polityka jednego dziecka”.

infoplanet lifestyle lono pod kontrola powrot do przeszlosci

Rozluźnienie ograniczeń oraz przyzwolenie na posiadanie rodzicom dwójki dzieci nie przyniosły jednak oczekiwanych rezultatów, a tym bardziej nie rozwiązały chińskich problemów demograficznych. Rząd rozważa zatem całkowite zniesienie zakazu. Niektórzy obawiają się jednak, że chiński aparat planowania rodziny zmieni swoje podejście do ograniczania wyborów kobiet.

Dzietność za wolność?

– Ludzie obawiają się, że rząd przejdzie od zniesienia ograniczeń do zachęcania do nowych poczęć przez nakładanie ograniczeń na aborcję i wpływania na indywidualne decyzje – skomentowała Lu Pin, założycielka feministycznego bloga poświęconego kwestiom płci „Voices”. – Wiele chińskich kobiet, które pomimo nowej polityki nie zdecydowały się na drugie dziecko, obawiało się, że zostanie wprowadzona ścisła polityka społeczne. Jest wiele symptomów, które uzasadniają obawy.

Chińska polityka planowania rodziny od dawna zachęca do stosowania aborcji, wraz z antykoncepcją i sterylizacją, jako sposobu ograniczania wzrostu populacji. Od 1971 roku, kiedy kraj wprowadził ograniczenia, lekarze – zgodnie z danymi rządowymi opublikowanymi w 2013 roku – wykonali 336 milionów aborcji. W przeszłości inne prowincje wprowadziły podobne zasady, aby zahamować aborcję płodów płci żeńskiej – praktykę, która pozostawiła Chiny z ogromną nierównowagą płci. Jest tam o 30 milionów więcej mężczyzn niż kobiet.

infoplanet lifestyle lono pod kontrola dzietnosc za wolnosc

W 2004 roku Guizhou była pierwszą prowincją, która wprowadziła zakaz aborcji. Inne chińskie prowincje, takie jak Jiangsu, Hunan, Qinghai, Anhui, Henan i miasto Szanghaj, poszły w jej ślady wprowadzając różne rodzaje ograniczeń dotyczących aborcji po 14. tygodniu. Według Cai Yonga, profesora socjologii na Uniwersytecie Karoliny Północnej, w ślady w ślady Jiangxi prawdopodobnie pójdzie więcej prowincji.