Perfumeria Emirati twierdzi, że stworzyła najdroższe perfumy na świecie. Nazwano je Shumukh – co w języku arabskim oznacza „zasługujący na najlepsze” – i wyceniono na 1 295 tys. dolarów za 3 litry. Jak twierdzą twórcy najdroższe perfumy świata są wynikiem 3 lat badań i 494 prób.

infoplanet lifestyle najdrozsze perfumy swiata shumukh

Perfumy są zapakowane we włoską butelkę z kryształem Murano oraz ozdobione złotym sokołem, końmi arabskimi, różami i kulą ziemską. Ustanowiła ona 2 rekordy Guinnessa: w kategorii pojemnika na perfumy i dla najwyższych dostępnych w handlu butelek ze sprayem. W efekcie na całość składa się 3,571 diamentów mających razem 38,55 karatów, a także olbrzymie perły, 2 kg 18-karatowego złota i ponad 5 kilogramów czystego srebra. Butelka sprzedawana jest na miękkim skórzanym stojaku o wysokości prawie 2 metrów.

Sam zapach perfum zawiera nutkę drzewa sandałowego, piżma, ylang-ylang, tureckiej róży, indyjskiego drewna agarowego, piżma i paczuli. Dzięki temu Shamukh dołączyły do niszowego rynku ultra-drogich perfum. Nie zaszkodziło to jednak popytowi na nie – już zostały sprzedane. Szczegóły dotyczące nabywcy nie zostały jeszcze ujawnione, a sama niezwykła butelka będzie pozostawiona na wystawie w Dubai Mall do 30 marca.

infoplanet lifestyle najdrozsze perfumy swiata opakowanie

Według Księgi Rekordów Guinnessa najbardziej dostępne na rynku luksusowe perfumy to Clive Christian No.1 Imperial Majesty, które zostały wydane w 10-butelkowej serii w 2005 roku. Po 205 tys. dolarów 500 ml. W 2011 roku DKNY wprowadził na rynek butelkę zapachową Golden Delicious Million Dollar, wykonaną z żółtego i białego złota, pokrytą 2700 diamentami i 183 żółtymi szafirami. Zapowiadana jako „pierwsza na świecie butelka perfum o wartości miliona dolarów”, nie była dostępna na rynku, ale została sprzedana na aukcji z przeznaczeniem na cele charytatywne.

Ostatni rekord to Le Monde sur Mesure francuskiej firmy Morreale Paris z 2018 roku. 5-litrowa butelka wykończona 2 kg złota z 1000 diamentami i unikalnym zapachem zaprojektowanym przez kupującego została sprzedana się za 1,8 mln dolarów. Mimo to Shamukh to perfumy droższe w przeliczeniu na mililitr (431,70 dolarów w porównaniu do 360 dolarów za Le Monde sur Mesure). W ten sposób zdobył nowy rekord świata Księgi rekordów Guinnessa.

Obecny rekord może nie trwać długo. Morreale Paris już zapowiedział, że pracuje nad perfumami w 10-litrowej butelce pokrytej złotem, diamentami i rubinami, które hipotetycznie będą kosztowały ponad 18 mln dolarów, a więc 1800 dolarów za mililitr.

Źródło: CNN

kup artykuly platne