• American Academy of Pediatrics (AAP) przedstawia rekomendacje najlepszych zabawek

  • Tradycyjne zabawki, takie jak lalki, samochody, klocki i kredki ustąpiły miejsca wirtualnym

  • Tymczasem tradycyjne zabawki mogą nauczyć dzieci wykorzystywania wyobraźni

Jeśli kupujesz zabawki w sezonie świątecznym, upewnij się, że na liście znajdują się proste, staromodne przedmioty – mówią pediatrzy. W nowym raporcie American Academy of Pediatrics (AAP) przedstawia rekomendacje dotyczące najlepszych zabawek dla niemowląt i małych dzieci.

infoplanet lifestyle najlepsze zabawki dla dzieci interakcja

Tradycyjne zabawki, takie jak lalki, samochody, klocki i kredki, ustąpiły miejsca wirtualnym: od gier odtwarzanych na urządzeniach mobilnych do mówiących zwierząt, które czytają historie na głos. Często zabawki cyfrowe są sprzedawane jako „edukacyjne” i wielu rodziców tak je postrzega, powiedział Mendelsohn. Tymczasem tradycyjne zabawki mogą dać dzieciom więcej swobody w wykorzystywaniu wyobraźni i kreatywności, ćwiczeniu rozwiązywania problemów i interakcji z innymi, na przykład poprzez negocjowanie zasad gry.

Zabawki są po prostu rekwizytami, które mogą pomóc rodzicom i dzieciom spędzić razem dobry czas. Raport udowadnia zasadniczą zmianę w trendzie zabawek w ciągu ostatnich kilku dekad oraz ich postrzeganiu przez rodziców. Małe dzieci uczą się najwięcej dzięki interakcji z opiekunem, a to obejmuje n przykład wspólne czytanie. Nie oznacza to, że nowoczesne zabawki są szkodliwe, ale nie powinny zastępować interakcji z dziećmi – komentuje dr Alan Mendelsohn, profesor pediatrii i zdrowia w NYU Langone Health w Nowym Jorku i jeden z autorów raportu.

infoplanet lifestyle najlepsze zabawki dla dzieci tradycyjne

W raporcie opublikowanym 3 grudnia w czasopiśmie Pediatrics AAP odradza stosowanie jakichkolwiek mediów ekranowych dla dzieci w wieku poniżej 18 miesięcy i sugeruje jedynie bardzo ograniczone zastosowanie od 18 do 24 miesięcy, zawsze z opiekunem. W przypadku dzieci w wieku od 2 do 5 lat zaleca się, aby rodzice ograniczali czas korzystania z mediów ekranowych, w tym telewizji, komputerów i urządzeń mobilnych, do nie więcej niż 1 godziny dziennie.

– iPad istnieje tylko około dekady. Oznacza to, że nie jest jeszcze jasne, jakie efekty mogą mieć urządzenia elektroniczne i aplikacje na rozwój małych dzieci. Ale naukowcy wiedzą wiele na temat znaczenia interakcji człowieka w zabawie. Problem z tymi urządzeniami polega na tym, że są one zaprojektowane tak, by zwracać uwagę użytkownika i trudno z nich zrezygnować. I nie tylko ekrany mogą być problematyczne, ale także wszelkie elektroniczne gadżety, z dużą ilością dzwonków i gwizdów – zauważył dr Dimitri Christakis, dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka, Zachowania i Rozwoju w Seattle Children's Research Institute.

infoplanet lifestyle najlepsze zabawki dla dzieci najlepsze

AAP sugeruje, że kiedy wybierasz się na zakupy świąteczne, powinieneś zwrócić uwagę na tradycyjne zabawki: książki, lalki, pluszaki, staromodne gry karciane, gry planszowe i puzzle, zabawkowe samochody, samoloty i pociągi, piłki czy trójkołowce. Kiedy dzieci wykorzystują je do zabaw, uczą się działać towarzysko, regulować emocje i budować inne umiejętności, których potrzebują w prawdziwym życiu.

Źródło: NYU Langone Health, Centrum Zdrowia Dziecka, Zachowania i Rozwoju, Seattle Children's Research Institute

kup artykuly platne