Które zwierzę uznałbyś za najbardziej niebezpieczne na świecie? Rekina? Tygrysa? A może krokodyla? Choć te drapieżniki są groźnymi zabójcami, jednak najwięcej osób każdego roku umiera z powodu ugryzienia znacznie mniejszego zwierzęcia – komara. Ciekawe? Poznajcie niektóre z najbardziej śmiercionośnych zwierząt na ziemi.

Komar

Według Światowej Organizacji Zdrowia około 725 000 osób rocznie umiera z powodu chorób przenoszonych przez komary. Sama malaria dotyka 200 milionów ludzi, z czego około 600 000 umiera, a komary roznoszą też gorączkę denga, żółtą febrę i zapalenie mózgu. Ryzyko dla ludzi zwiększa ogromna liczba komarów. W przeciwieństwie do wielu innych niebezpiecznych stworzeń, można je spotkać w niemal każdej części świata o różnych porach roku, a w szczycie sezonu lęgowego przewyższają liczebnością wszystkie inne gatunki zwierząt, z wyjątkiem mrówek i termitów.

infoplanet lifestyle najniebezpieczniejsze zwierze na swiecie komar

Wąż

Szacuje się, że z powodu ugryzień różnych gatunków jadowitych węży ginie 50 000 ludzi rocznie. Jednym z najbardziej niebezpiecznych jest żyjący w Australii tajpan, którego jad może zabić człowieka w czasie kilkunastu minut. Jednak mimo iż ponad 80% osób ukąszonych przez ten gatunek umiera, to nie on jest największym zabójcą wśród węży, ponieważ rzadko gryzie ludzi. Niechlubny tytuł najbardziej niebezpiecznego zwierzęcia na świecie należy do pewnego podgatunku żmij występującego od Afryki po Sri Lankę. Żyją w pobliżu siedzib ludzkich i jest dość agresywny, przez co każdego roku zabija 5000 osób (ok. 10% ukąszonych).

infoplanet lifestyle najniebezpieczniejsze zwierze na swiecie waz

Pies

Choć pies jest uważany za najlepszego przyjaciela człowieka, dla niektórych kontakt z tym czworonogiem kończy się tragicznie. Dzieje się tak głównie z powodu wścieklizny – zarażone nią psy są odpowiedzialne za śmierć około 25 000 osób rocznie. Jak podaje WHO, w krajach, w których nie ma powszechnych szczepień przeciwko tej chorobie, psy odpowiadają za 99% zakażeń. Państwem, w którym jest szczególnie dużo przypadków wścieklizny, są Indie. Walkę z chorobą utrudnia tam duża liczba bezpańskich zwierząt. Wiarygodne dane z całego świata nie istnieją, ale szacuje się, że ugryzionych przez wściekle zwierzęta w USA zostaje około 4,5 mln osób rocznie, z czego jedynie 30 umiera.

infoplanet lifestyle najniebezpieczniejsze zwierze na swiecie pies

Mucha tse-tse

Ten niepozorny owad – podobnie jak komar – zabija poprzez roznoszone choroby. Do komara upodabnia go również to, że żywi się krwią wszystkich kręgowców, w tym ludzi. Mucha tse-tse roznosi śpiączkę afrykańską – chorobę pasożytniczą, która wywołuje gorączkę, bóle głowy i stawów, a następnie wymioty i obrzęk mózgu, ostatecznie często prowadząc do śmierci śpiączkę. Uważa się, że każdego roku mucha tse-tse przyczynia się do zachorowania około 20–30 tys. osób, w ogromnej większości w Afryce Subsaharyjskiej, z czego prawie 10 tys. umiera. O przypadkach afrykańskiej śpiączki roznoszonej przez owady pisał już Henryk Sienkiewicz w powieści „W pustyni i w puszczy”.

infoplanet lifestyle najniebezpieczniejsze zwierze na swiecie mucha tse tsejpg

Krokodyl

Krokodyle nie muszą polować na ludzi, jednak to oportuniści nie gardzący żadną okazją do zdobycia posiłku. W samej Afryce gady te zabijają co roku kilkaset osób. Wiele ataków ma miejsce w małych miejscowościach, w których gdzie ludzie wciąż korzystają z rzek jako miejsc do prania czy pobierania wody pitnej. Często przypadki te nie są szeroko komentowane. Szacuje się, że na całym świecie krokodyle odpowiadają za śmierć około 1000 ludzi rocznie, co daje wynik znacznie wyższy niż demonizowane przez Hollywood rekiny. Aligatory, które w środowisku naturalnym występują tylko w USA i Chinach, są mniej agresywne niż krokodyle, ale także mogą stanowić zagrożenie. Jak podają lokalne władze, od 1948 roku w amerykańskim stanie Floryda przez aligatory zostały zabite22 osoby.

infoplanet lifestyle najniebezpieczniejsze zwierze na swiecie krokodyl

Hipopotam

Bez względu na to, jak niewinnie wygląda hipopotam, jest on najbardziej zabójczym ssakiem lądowym na ziemi, który zabija rocznie około 500 osób. Choć hipopotamy są roślinożerne, nie znoszą intruzów na swoim terytorium, a do tego potrafią szybko biegać po lądzie i ważą prawie 3 tony, co razem czyni z nich zabójczą mieszankę. Większość ofiar hipopotamów ginie właśnie po przekroczeniu granicy terytorium zwierzęcia – zostają zaatakowani po tym, jak nieopatrzenie weszli na wydeptane ścieżki lub zbliżyli się do wody.

infoplanet lifestyle najniebezpieczniejsze zwierze na swiecie hipopotam

kup artykuly platne