Czy niżsi mężczyźni zachowują się agresywniej, aby nadrobić brak wzrostu? Idea, znana jako kompleks Napoleona lub syndrom niskiego mężczyzny, jest powszechnie znana, ale istnieje niewiele dowodów na jej poparcie. Nowe badanie przedstawiło pewne dowody, podając że niżsi mężczyźni faktycznie czasami reagowali bardziej agresywnie.

infoplanet lidestyle nizsi mezczyzni bardziej agresywni agresywna rekompensata

Agresywna rekompensata?

Niskich mężczyzn obwinia się o agresywne reakcje za rekompensowanie niskiego wzrostu. Wzrost może być dobrym powodem do obrony, wyżsi mężczyźni częściej wygrywają wybory, a ich praca jest lepiej płatna. Pracując na uniwersytecie Vrije w Holandii, Jill Knapen i jej zespół zbadali to twierdzenie i zaprosili 42 mężczyzn, którzy wzięli udział w prostym zadaniu dzielenia się pieniędzmi pod tytułem „Gra dyktatorska”, często wykorzystywanym w badaniach psychologicznych.

Uczestnicy zostali zapoznani z przeciwnikiem i mieli około dziesięciu sekund na wzajemne dopasowanie. Następnie przeszli do oddzielnych kabin, gdzie dostali niewielką sumę pieniędzy – osiemnaście żetonów przedstawiających monety dziesięciocentowe. Każda osoba musiała zdecydować, ile zachować i ile zostawić swojemu partnerowi.

infoplanet lidestyle nizsi mezczyzni bardziej agresywni unikanie kary

Zespół stwierdził, że niżsi mężczyźni (wysokości około 170 cm) zatrzymywali dla siebie więcej, bo średnio 14 żetonów – co można uznać za akt agresji. Najwyższy mężczyzna (prawie 200 cm) zatrzymał natomiast jedynie 9 żetonów.

– Być może jest to oznaka sprytu niskich ludzi, ponieważ mają mniejsze możliwości zdobycia zasobów – komentuje Knapp.

Unikanie kary

Ale w drugim, dwustopniowym zadaniu, niżsi mężczyźni nie byli bardziej chciwi niż ich wyżsi koledzy. W tej grze druga osoba ma szansę ukarania niskich kwot odrzuceniem – w takim przypadku żadna osoba nie otrzymuje żadnych pieniędzy. Nie byli też bardziej agresywni w trzeciej grze, w której dana osoba mogła wybrać, ile sosu z ostrego chilli ma dodać do napoju przeciwnika.

Knapp twierdzi, że to sugeruje, iż niscy mężczyźni są bardziej agresywni, jeśli nie ma żadnych reperkusji ich działań.

– Okazuje się, że są elastyczni w swoim zachowaniu – przekonuje Knapp.

Jednak Mike Eslea z University of Central Lancashire w Wielkiej Brytanii twierdzi, że odkrycia nie potwierdzają idei syndromu Napoleona. Mają publicznie pokazywać swoją agresję, aby zrekompensować brak wzrostu. Dla mnie to nie sugeruje dokładnie kompleksu Napoleona. Przeprowadzone badania nie przyniosły więc jednoznacznych rezultatów, a potwierdzenie, że agresja mężczyzn rośnie wraz z mniejszym wzrostem pozostaje ciągle przed nami.