Malaria jest chorobą związaną z wieloma możliwymi do zidentyfikowania objawami. Jednak nie ma to zupełnie znaczenia dla psów, które potrafią wyczuć malarię dzięki doskonałemu węchowi.

infoplanet lifestyle psy do zadan specjalnych receptory

Coroczne spotkanie Amerykańskiego Towarzystwa Medycyny Tropikalnej i Higieny w Nowym Orleanie udowodniło niedawno, że labrador skrzyżowany z golden retrieverem może zostać wyszkolony do wykrywania malarii u dzieci przez wąchanie skarpetek w słoiku. Brzmi niesamowicie? To nie wszystko! Psy swoimi 230 mln receptorów węchowych mogą wykryć znacznie więcej!

Bomby

Psy zostały po raz pierwszy wykorzystane przez armię USA do poszukiwania niemieckich min w Afryce w latach 40.

Narkotyki

Amerykańskie organy ścigania używały psów do wykrywania kokainy, marihuany i heroiny we wczesnych latach 70. Nadal są używane w tym celu.

Rak

infoplanet lifestyle psy do zadan specjalnych wykrycie

W 2015 roku badanie wykazało, że przeszkolone psy mogły wykryć raka gruczołu krokowego w moczu z 93% wskaźnikiem powodzenia.

Alzheimer

W 2016 roku Yale Scientific poinformowało, że psy są w stanie zidentyfikować fluktuacje chemiczne moczu, które towarzyszą wczesnym stadiom demencji w postaci choroby Alzherimera.

Depresja

W 2014 roku szkoła Calais w Whippany w stanie New Jersey zatrudniła psa Cali rasy rhodesian ridgeback, aby wykryć hormony stresu kortyzolu u swoich uczniów.

Cukrzyca

infoplanet lifestyle psy do zadan specjalnych wech

Badanie University of Cambridge z 2016 roku wykazało, że psy mogą wyczuć fluktuacje cukru we krwi na podstawie izoprenu znajdującego się w oddechu człowieka.

Pleśń domowa

Firma Spot Mold z Illinois wykorzystuje psy do wykrywania przypadków pleśni domowej szybciej i taniej niż ludzie.

Zwłoki

Psy mogą również wyczuć ludzkie zwłoki znajdujące się do 4,5 m pod ziemią.

Odchody

Program University of Washington's Conservation Canine szkoli infoplanet lifestyle psy do zadan specjalnych wech troppsy w celu śledzenia stolca różnych zwierząt, aby pomóc naukowcom zidentyfikować ich dietę i skład genetyczny.

Trufle

Rasa lagotto romagnolo słynie z umiejętności lokalizowania trufli. Dodatkowo, w przeciwieństwie do świń, psy nie jedzą trufli, kiedy je znajdą.

Pluskwy

Podczas epidemii pluskiew w Nowym Jorku w 2010 roku twierdzono, że psy mogą lokalizować ogniska pluskiew z 97% wskaźnikiem powodzenia (w porównaniu do 30% skuteczności ludzi).

Zgnilec pszczół

infoplanet lifestyle psy do zadan specjalnych wech zmysl

W 2014 roku czarny labrador z Australii Bazz został przeszkolony do wykrywania choroby pszczół – zgnilca. Uważa się, że dzięki temu uratowano tysiące owadów.

DVD

W 2004 roku Stowarzyszenie Motion Picture Association w Ameryce zajmujące się walką z piractwem wpadło na pomysł szkolenia psów, by wykrywały poliwęglany używane w produkcji DVD. Miały być używane do walki z nielegalnym kopiowaniem filmów.

Owulacja krów

Badanie z 1978 roku ujawniło, że psy mogą być używane do wyczuwania cyklu owulacji krów, co prowadzi do bardziej skutecznych technik sztucznej inseminacji.

Duchy

infoplanet lifestyle psy do zadan specjalnych wech duchy

To, czy psy mogą wykrywać duchy, badało czasopismo Psychology Today w zeszłym roku. Jak się okazało, tego psy nie potrafią, ale liczba zasług ich węchu i tak jest imponująca.

Źródło: CNBS

kup artykuly platne