Właściciele psów zauważają, że ich futrzani przyjaciele często dopasowują się do odczuwanych przez ludzi emocji. Ostatnie badania sugerują, że to uczucie międzygatunkowych powiązań jest prawdziwe: psy mogą wyczuć stan emocjonalny i wyrażać własne emocje.

Psie kanały informacji

Jak przekonuje Biagio D'Aniello z Uniwersytetu Neapolitańskiego im. Fryderyka II we Włoszech, nauka udowodniła już, że psy mogą widzieć i słyszeć oznaki ludzkich emocji. Jednak nikt wcześniej nie badał, czy psy mogą odbierać emocjonalne wskazówki od ludzi przez zapach. W badaniu D'Aniello i jego zespół pobrali próbki potu od ochotników oglądających filmy wywołujące strach, szczęście lub neutralną reakcję, a następnie zaprezentowali je psom i monitorowali ich zachowania oraz częstość akcji serca.

infoplanet lifestyle psy i ich wymowne pyszczki badania emocje

– Rola systemu węchowego psów została w dużej mierze niedoceniona, być może dlatego, że nasz własny gatunek jest bardziej skoncentrowany na systemie wizualnym. Jednak węch psów jest o wiele lepszy od naszego. Dlatego psy, którym zaprezentowano zapach zestresowanych ludzi wykazywały więcej oznak stresu niż te, którym podstawiono próbki potu osób szczęśliwych lub o neutralnych zapachach. Miały również wyższe tętno, poszukiwały opieki ze strony swoich właścicieli i utrzymywały mniejszy kontakt z nieznajomymi – wyjaśnia D'Aniello.

Márta Gácsi z Uniwersytetu Eötvös Loránd w Budapeszcie wyjaśnia, że choć już wcześniej dawno znany był fakt o zbieraniu przez psy informacji za pośrednictwem różnych kanałów sensorycznych, aby zdecydować, jak reagować na sytuacje, nie było łatwo badać takie procesy. Jednak teraz wiadomo, jak opisywać zachodzące mechanizmy i oddzielić różne kanały informacyjne.

Wymowne pyszczki

Juliane Kaminski z University of Portsmouth w Wielkiej Brytanii i jej zespół odkryli, że pyszczki psów są najbardziej wyraziste, gdy wiedzą, że ludzie na nie patrzą. Naukowcy prowadzili psy do człowieka, który patrzył na nich albo odwracał wzrok i podawał im jedzenie lub niczego nie oferował. Zespół przeanalizował, jak bardzo ruchy pyszczka psa zmieniały się w tych czterech scenariuszach. Okazało się, że mimika psów była najbardziej zróżnicowana, gdy osoba patrzyła na nie. Nie było jednak śladu „efektu stołu obiadowego”, który zapowiadałby, że psy wyglądają bardzo uroczo, gdy chcą czegoś od ludzi.

infoplanet lifestyle psy i ich wymowne pyszczki badania

– To zwiększa liczbę dowodów sugerujących, że psy są bardzo wrażliwe na ludzką uwagę. Nie jest jasne, jak dokładnie psy sygnalizują nam emocje i jak na nie reagujemy. Tego rodzaju badania są potrzebne, aby w pełni zrozumieć dwukierunkową naturę relacji człowieka i psa – mówi Monique Udell z Oregon State University w Corvallis.

Istnieją jednak dowody na to, że jesteśmy podatni na te sygnały. Kaminski odkryła, że kiedy obserwowano psy, często podnosiły one brwi w określony sposób. Wiadomo również, że takie unoszenie brwi daje psom w schronisku większe szanse na znalezienie domu, ponieważ sprawia, iż oczy psa wyglądają smutno i wywołają empatyczną odpowiedź.

Nie jest jasne, jaką rolę, jeśli w ogóle, odgrywa udomowienie psów w rozwoju tych zachowań. Zasugerowano jednak, że uderzająca inteligencja emocjonalna psów w stosunku do ludzi jest produktem tysięcy lat, które spędziliśmy z razem.

Źródło: Animal Cognition, DOI: 10.1007 / s10071-017-1139-x

kup artykuly platne