Odkąd ludzie uważniej wybierają produkty dla swoich rodzin, zaczęli również baczniej przyglądać się temu, co jedzą ich futrzani przyjaciele. Jednak czy odżywianie twojego zwierzaka naprawdę wymaga przejścia na karmę bezzbożową, które stają się jednym z trendów w karmach dla psów?

Czy psy trawią zboże?

Przodkowie psów zjadali bogate w białko surowe mięso złowione na wolności. Również później psy były na diecie mięsnej. Dopiero po II wojnie światowej rozpoczęto masową produkcję karmy dla psów, wprowadzając do niej wypełniacze, takie jak kukurydza i pszenica. Jednak, jak mówią entuzjaści bezzbożowej karmy dla psów, ułatwia ona trawienie w układzie pokarmowym, który nie jest przyzwyczajony do przetwarzania ziarna.

infoplanet lifestyle psy i karmy bezglutenowe bezzbozowe

Rzeczywistość jest nieco bardziej skomplikowana. Psy nie jadły ziaren, dlatego nie miały układu trawiennego, który rozkładałby złożone węglowodany i ziarna. Jednak w trakcie ewolucji rozwinęły się na tyle, by móc trawić te pokarmy, tak jak ludzie. Dlatego obecnie przeciętna dieta psa powinna składać się w: 50% z warzyw, 40% z mięsa i 10% z ziarna. Jednak weterynarze sugerują unikanie kukurydzy, mąki kukurydzianej, soi i pszenicy i zalecają zdrowsze, łatwiejsze do strawienia ziarna, takie jak płatki owsiane, komosę ryżową, brązowy ryż i proso.

Jeśli próbujesz przekonać psa do diety wysokobiałkowej i niskowęglowodanowej, bezzbożowe karmy dla psów nie zawsze są właściwe. Wiele marek karmy dla psów zastępuje ziarna innymi węglowodanami, takimi jak ziemniaki lub bataty, które w rzeczywistości mogą przekładać się na wyższy procent węglowodanów. Z drugiej strony bezzbożowe karmy są lepsza dla zwierzaków z alergiami. Warto jednak pamiętać, że większość psów nie jest uczulona na ziarna, ponieważ najpopularniejszą alergią pokarmową czworonogów są wołowina i produkty mleczne.

Jak wybrać odpowiednią karmę dla swojego zwierzaka?

Jeśli nie wiesz, jak karmić swojego psa, aby czerpał jak najwięcej korzyści z pożywienia, oto kilka rad!

1. Porozmawiaj ze swoim weterynarzem

Nie zmieniaj diety psa bez konsultacji z weterynarzem. Przed wizytą dobrze jest obserwować psa przez kilka tygodni i sporządzić dwie listy: problemów zdrowotnych i zasobów zdrowotnych. Na liście problemów zdrowotnych powinny się znaleźć wszelkie powody, dla których twój pies odwiedza lekarza weterynarii. W liście zasobów uwzględnij natomiast normalny poziom energii, lśniące futro lub brak chorób. Jeśli nie ma zbyt wielu problemów, aktualna dieta twojego psa może działać prawidłowo.

infoplanet lifestyle psy i karmy bezglutenowe pies

Ponadto wybierz weterynarza, który ma takie samo podejście do zdrowia twojego psa jak ty i jest gotów rozwiązać problemy zdrowotne dietą, a nie tylko przepisać leki. Pamiętaj, że szczenięta wymagają innych składników odżywczych niż psy dorosłe i że niektóre rasy są bardziej podatne na alergie i choroby.

2. Czytaj składniki

Na puszkach karmy składniki są wymienione w kolejności występowania w żywności (dotyczy to również żywności dla ludzi). Jeśli chcesz kupić karmę dla psów o wyższej jakości, możesz śmiało zostawić tą z kukurydzą, pszenicą lub soją lub przynajmniej upewnić się, że nie jest to jeden z pierwszych składników na liście.

Wybór karmy z białkiem jako jednym z pierwszych składników na liście może również pomóc stopniowo wprowadzać karmę o większej zawartości białka.

3. Monitoruj zmiany

Psy, podobnie jak ludzie, nie lubią nagłych zmian w żywieniu. Dodawaj karmy bez zbóż do obecnego pożywienia psa, mieszając je stopniowo i zwiększając ilość procentową karmy bezzbożowej w ciągu kilku tygodni. Daje to systemowi trawiennemu twojego pupila szansę na przyzwyczajenie się do nowej żywności przy jednoczesnej pewności, że nadal otrzymuje składniki odżywcze, których potrzebuje.

infoplanet lifestyle psy i karmy bezglutenowe karmienie

W trakcie całego procesu monitoruj postępy swojego zwierzaka. Czy któryś z jego problemów zdrowotnych ustępuje? Czy twój pies załatwia się regularnie i normalnie? Jeśli odpowiedzi są twierdzące, kontynuuj zmiany.

Wszyscy chcemy tego, co najlepsze dla naszych zwierząt. Chociaż dieta bez zbóż może zadziałać, nie jest jedynym rozwiązaniem na drodze do poprawy kondycji twojego psa. Najważniejsze jest to, by pies otrzymał mieszankę składników odżywczych, których potrzebuje, aby cieszyć się długim, zdrowym życiem.

kup artykuly platne