Kiedy samce psa rozpylają mocz znakują terytorium. Tym samym przekazują wiadomość o zapachach innym psom, komunikują swój stan zdrowia, płeć i wiek. Znakowanie zapachowe jest uważane za „uczciwy sygnał”, przekazujący dokładne informacje potencjalnym konkurentom i partnerom na temat cech zwierzęcia.

Jednak – jak wynika z obserwacji Betty McGuire z Cornell University i jej zespołu – psy starają się oszukać inne samce. Zdaniem badaczki wielkość ciała psa wpływa na oznakowanie zapachowe wykazując dziwną prawidłowość. Małe psy oddawały mocz częściej niż większe psy i robiły to zwykle w kierunku pionowych celów. Zjawisko to nazwano syndromem małego psa.

infoplanet lifestyle psy i oszustwa maly i duzy sikanie

– Wydaje się, że małe samce podjęły dodatkowy wysiłek, aby podnieść nogę wysoko. Niektóre z nich prawie się przewróciły. Zastanawialiśmy się więc, czy małe samce nie próbują w ten sposób pozornie zwiększyć swojego rozmiaru ciała, pozostawiając duże ślady moczu – mówi McGuire.

infoplanet lifestyle psy i oszustwa maly i duzy sikanie

Zespół filmował dorosłe samce podczas krótkich spacerów oddające mocz, aby obliczyć kąt nogi psa po podniesieniu. Dane te porównywano ze wzrostem i masą psów. Mierzono także wysokość znaków moczu na wybranych celach. Zespół odkrył, że małe psy ustawiły się pod kątem pozwalającym na oddanie moczu proporcjonalnie niż większe psy, co powodowało, że wydawały się większe.

Jak wyjaśnia McGuire, bezpośrednie interakcje społeczne z innymi psami mogą być szczególnie ryzykowne dla małych psów, ponieważ nie są w stanie zmierzyć się fizycznie w pojedynku z większymi psami. Być może dlatego próbują już na starcie dodać sobie parę centymetrów.

Źródło: Journal of Zoology