Pierwsi Amerykanie mieli psy domowe 1000 lat wcześniej niż sądzono. Psy żyły jako towarzysze wczesnych osadników w Ameryce Północnej ponad 10 000 lat temu.

Przodkowie naszych czworonogów

Angela Perri z Durham University w Wielkiej Brytanii i jej amerykańscy koledzy ponownie zbadali pozostałości trzech starożytnych szkieletów psów, które zostały wykopane jakiś czas temu. Dwa z nich rasy Koster sprzed około 9500 lat, znalezione w dopływie rzeki Illinois, uważano za najstarsze udomowione psy Ameryki. Zespół wykonał nowe datowanie radiowęglowe i odkrył, że te dwa psy były jeszcze starsze: o 10 110 i 10 130 lat.

Trzeci pies znaleziony z innej strony Illinois o nazwie Stilwell II był jeszcze starszy i miał 10 190 lat. To czyni go najstarszym znanym oswojonym psem w obu Amerykach. Został odkryty i odkopany w 1962 roku i, podobnie jak psy rasy Koster, przechowywany w Illinois State Museum. Badacze odmówili komentarza na temat badania, ponieważ wkrótce pojawi się on w recenzowanym czasopiśmie.

infoplanet lifestyle psy starsze niz sadzilismy przodkowie czworonogow

Zespół stwierdził, że wszystkie trzy psy zostały udomowione, ponieważ ich szkielety zostały znalezione nietknięte. Zostały również starannie pogrzebane, co oznacza, że ich szczątki były cenione przez ludzkich właścicieli. Dodatkowo pies Stilwell II, który najprawdopodobniej przypominał małego setera angielskiego, został znaleziony na czymś, co wyglądało jak podłoga w salonie.

Późne oswajanie

Nie jest jasne, dlaczego tak długo trwało oswajanie się psów w starożytnych Amerykach, skoro zostały udomowione co najmniej 4000 lat wcześniej w Eurazji. W tym czasie pierwsi osadnicy zaczęli podróżować z Syberii do Ameryki przez teren obecnej Cieśniny Beringa, a z Alaski – na południe, na teren obecnej Kanady i USA, chociaż nie jest jasne, jaką drogą. Nie ma również dowodów na to, że pierwsi osadnicy z Syberii przywieźli ze sobą psy domowe.

– Ogólnie przyjmuje się, że psy przybyły do USA kilka tysięcy lat po tym, jak zostały udomowione w Europie i Azji. Nie wiemy, czy były częścią pierwszych fal imigracji do Ameryki. Mogło tak być, ale nie znaleziono jeszcze na to archeologicznego potwierdzenia – mówi Luc Janssens z Uniwersytetu Ghent w Belgii, który na początku roku przedstawił dowody na to, że pies został celowo pochowany 14 200 lat temu w Niemczech.

infoplanet lifestyle psy starsze niz sadzilismy pozne oswajanie

– Może to odzwierciedlać odmienne podejście do psów wśród pierwszych osadników. Jeśli ludzie przywieźli psy do Nowego Świata, co moim zdaniem jest ogromnie prawdopodobne, nie mieli ani czasu, ani duchowego przymusu, aby je grzebać – przypuszcza Pat Shipman z Pennsylvania State University.

Badania przedstawione na konferencji w Chinach w zeszłym miesiącu mogą rzucić trochę światła na to, w jaki sposób udomowione czworonogi znalazły się w Ameryce. Dodatkowo Greger Larson z Uniwersytetu Oksfordzkiego zsekwencjonował u tych psów nowotwór narządów płciowych, który rozprzestrzenił się przez tysiące lat na całym świecie. Ponieważ guz jest rzadką postacią przenoszonego nowotworu, zespół mógłby wykorzystać genetykę do prześledzenia pochodzenia pierwszych psów w Ameryce. Ustalenia zostaną opublikowane w lipcu.