Według danych Światowej Organizacji Zdrowia kraje byłego Związku Radzieckiego w Europie Wschodniej należą do najczęściej pijących krajów świata. Naukowcy sugerują, że picie alkoholu może być w tych miejscach postrzegane jako ważny element tożsamości miasta, atrakcja turystyczna lub element kultury pracy.

Kultura picia alkoholu

W ubiegłym roku rada miejska stolicy Ukrainy głosowała za zakazem sprzedaży alkoholu między godziną 23 wieczorem a 10 rano, próbując ograniczyć nadmierne spożycie. Jednak lokalna dziennikarka Daria Mescheryakova twierdzi, że do zmniejszenia konsumpcji mogą przyczynić się wyłącznie zmiany kulturowe i pokoleniowe. Jak zaznacza, rekordziści picia alkoholu to mężczyźni w średnim wieku.

infoplanet lifestyle rokordy w piciu alkoholu kultura

– W Kijowie picie alkoholu jest postrzegane jako przejaw męskości. Ludzie nie rozumieją, jak dorosły mężczyzna może być trzeźwy wieczorami lub na wakacjach. Jeśli widzą taki obrazek, zastanawiają się, co jest z tą osobą nie tak. Młodzi ludzie w Kijowie, którzy dorastali z dostępem do internetu, nie są tak zainteresowani upijaniem się – wyjaśnia Meshcheryakova.

Potwierdzają to dane Światowej Organizacji Zdrowia, która sporządziła mapę spożycia alkoholu przez ludzi w wieku powyżej 15 lat. Oprócz krajów byłego Związku Radzieckiego znaczne spożycie alkoholu wykazano również w Korei Południowej, Wietnamie, Portugalii, Australii, Kanadzie i Europie. Jak wynika z ustaleń, wielkie miasta stają się coraz bardziej popularne jako weekendowy punkt turystyczny i mogą pretendować do miana najwięcej pijących miejsc świata.

– W stolicy nie ma problemu picia. To większy problem na obszarach wiejskich, gdzie ludzie są bezrobotni i mają dużo wolnego czasu. Opinię tą poparła komisja badawcza Litewskiej Konfederacji Biznesu, która stwierdziła, że na wsi jest prawie 2 razy więcej osób z problemem alkoholowym niż w miastach – zapewnia jednak dziennikarz Ziville Raskauskaite.

Problem z piciem alkoholu

Jak wyjaśnia główny autor najnowszego badania dotyczącego globalnego spożycia alkoholu od lat 80. XX wieku Max Griswold, na wyniki w poszczególnych krajach mają wpływ czynniki religijne, kulturowe, społeczne i ekonomiczne. W USA wyższy wskaźnik picia wykazują Nowy Jork i Los Angeles, ponieważ obszary takie jak Utah mają dużą populację mormonów. Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie w Kapsztadzie wskazuje natomiast na powszechny problem z piciem alkoholu, który w Afryce Południowej dotyka jedną na siedem osób dorosłych.

infoplanet lifestyle rokordy w piciu alkoholu problem z alkoholem

– Picie w Johannesburgu lub Kapsztadzie niewiele różni się od picia w Londynie czy Nowym Jorku. Otrzymujesz te same marki whisky i piwa, a bary i puby są pełne – ocenia Munya Shumba, pracujący w sektorze finansowym rezydent mieszkający w Johannesburgu.

Nadużywanie alkoholu również stanowi problem również w stolicy Namibii. W 2017 roku policja w Windhoek wprowadziła testy alkomatem dla pieszych i kierowców uczestniczących w wypadkach, ponieważ „mieszkańcy w większości poruszają się po ulicach pod wpływem alkoholu, co utrudnia im pełne skoncentrowanie się na drodze”. Przed wydaniem decyzji wyliczono, że w 2016 roku na drogach w Namibii 147 pieszych zginęło, a 832 zostało rannych.

Pewnie nawyki związane z piciem alkoholu może zmienić również moda. W Rosji odnotowano ostatnio spadek spożycia alkoholu z powodu dużych ilości piwa rzemieślniczego popularnego w Moskwie i Sankt Petersburgu. W Bombaju popularnym trendem staje się natomiast degustacja whisky, szczególnie wśród kobiet w wieku 55 lat. Ostatecznie trudno jednak jednoznacznie określić, w którym mieście na świecie pije się najwięcej.

Źródło: CNN

kup artykuly platne