Trudno jest myśleć o obszarze nauki bardziej kontrowersyjnym niż genetyka. Teraz stanie się ona jeszcze bardziej kontrowersyjna, ponieważ choć przez długi czas testy DNA nie były w stanie ustalić danych o ilorazie inteligencji lub jakichkolwiek innych cechach związanych z genami, nowe poligeniczne techniki analiz zaczęły to umożliwiać. Na rynku pojawiły się bowiem testy na badanie przesiewowe zarodków „IVF” pod względem ryzyka choroby i niskiej inteligencji.

infoplanetlifestyle testy a wybor dziecka badania

Jest mało prawdopodobne, aby upłynęło dużo czasu zanim testy zostaną wykorzystane przez kliniki płodności, aby zaoferować potencjalnym rodzicom możliwość wybrania embrionów, które wyglądają na najbardziej obiecujące genetycznie pod względem wysokiego IQ. Co więcej, to może być dopiero początek. Naukowcy zaczynają coraz bardziej rozumieć wpływ genów na szereg innych cech, takich jak seksualność, autyzm lub podatność na depresję.

Badania wydają się tym bardziej niebezpieczne, że żyjemy w świecie, w którym osoby zamożne są skłonne przekraczać granice, aby zapłacić za procedury na najwyższym poziomie badań nad płodnością. Pierwsze dziecko stworzone przy użyciu konkretnej techniki trójpodziałowej urodziło się 2 lata temu u jordańskich rodziców. Podczas gdy wielu przyszłych rodziców nie będzie chciało w ten sposób genetycznie modyfikować swoich dzieci, niewątpliwie wielu będzie się podobać idea dziecka doskonałego. Chęć maksymalizacji inteligencji, zdrowia psychicznego lub fizycznej atrakcyjności przyszłego potomka może wystarczyć, by zachęcić pary bez problemów z płodnością do poszukiwania zapłodnienia in vitro tylko po to, aby mieć taką możliwość.

infoplanetlifestyle testy a wybor dziecka testy

Choć może to wydawać się mało prawdopodobne, technologie reprodukcyjne zaprojektowane w celu uniknięcia chorób już są wykorzystywane, aby dowiedzieć się więcej o naszych przyszłych dzieciach. Inny rodzaj testu stosowany do wykrywania zespołu Downa podczas ciąży jest stosowany w prywatnych klinikach nawet obecnie. Również wobec niego zgłaszano obawy dotyczące wyboru aborcji ze względu na płeć, chociaż nie wiadomo, czy i w jakim stopniu był wykorzystywany w ten sposób.

Wszystko to oznacza, że politycy i społeczeństwo muszą zacząć debatować nad daleko idącymi konsekwencjami poligenicznego badania przesiewowego drogą „IVF”. Czy analizy pod kątem ryzyka choroby są etyczne, ale ze względu na przewidywane cechy osobowości już nie? Co wówczas z problemami zdrowia psychicznego lub predyspozycją do autyzmu? Czy potencjalni rodzice powinni mieć możliwość samodzielnego decydowania, czy też o tym, co jest najbardziej etyczne powinno decydować społeczeństwo? Choć to trudne tematy, będą konieczne do rozpatrzenia w bardzo bliskiej przyszłości.

kup artykuly platne