Jak wykazały badania, w czasie 9 miesięcy po trzech najgorszych trzęsieniach ziemi w najnowszej historii Japonii urodziło się zdecydowanie mniej chłopców. Na tej podstawie naukowcy przypuszczają, że stres utrudnia urodzenie syna.


Wnioski to wynik analizy statystyki urodzeń japońskich prefektur, które nawiedziło trzęsienie ziemi: Kobe (w 1995 roku), Tohok (w 2011 roku, odpowiedzialne za tsunami obejmujące elektrownię jądrową Fukushima Daichii) oraz Kumamoto (w 2016 roku). Zespół Misao Fukuda z M & K Health Institute w Japonii odkrył, że odsetek męskich potomków po każdym trzęsieniu ziemi spadł. Na przykład 9 miesięcy po trzęsieniu ziemi w Tohoku, gdy tsunami zabiło ponad 8000 osób, współczynnik urodzeń, który wynosił 108 chłopców na 100 dziewcząt, spadł do 95 chłopców na 100 dziewcząt. Anomalii tej nie zaobserwowano w innych, bardziej odległych prefekturach.

infoplanet lifestyle trzesienie ziemi zmniejsza ilosc chlopcow chlopcy

Jednym z możliwych wyjaśnień faktu, że po trzęsieniach ziemi rodzi się mniej mężczyzn, jest to, że plemnik z męskim chromosomem Y jest znacznie łatwiej niszczony przez stres. To powoduje, że tworzenie zarodków jest mniej prawdopodobne. Dodatkowo mniej odporne na stres są również same zarodki męskie. Hipotezę potwierdza wcześniejsze odkrycie Fukudy: mniej dzieci płci męskiej w 9 miesięcy po ekstremalnych upałach lub zimach.

– Jednak nie jest jasne, dlaczego męskie plemniki lub zarodki mogą być bardziej podatne na stres. To dobra teoria, ale nie ma możliwości jej eksperymentalnej weryfikacji – komentuje Ralph Catalano z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley. – Inne badania wykazały, że mniej dzieci płci męskiej urodziło się cztery miesiące po innych stresujących wydarzeniach, takich jak 11 września, strzelanie do Sandy Hook, incydent Breivika w Norwegii i załamaniu gospodarczym w Niemczech Wschodnich. Odzwierciedlają one większe ryzyko poronienia płodów męskich narażonych na stres w trakcie ciąży. Ponadto synowie potrzebują więcej mleka i energii, a także częściej umierają w okresie niemowlęcym, co sprawia, że córki stają się bezpieczniejsze do urodzenia w trudnych czasach. W kategoriach ewolucyjnych, jeśli środowisko staje się trudne, samce stają się stosunkowo złymi inwestycjami – dodaje.

infoplanet lifestyle trzesienie ziemi zmniejsza ilosc chlopcow badania

Jak przekonuje Catalano, sensowne jest stwierdzenie, że stresujące wydarzenia mogą wpływać na stosunek płci w dwóch różnych punktach czasowych – 4 miesiące i 9 miesięcy później, ponieważ biologia ma wiele sposobów ochrony przed ryzykownymi porodami. Jedną z tajemnic jest to, że w normalnych warunkach rodzi się więcej chłopców niż dziewcząt. Na przykład w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i Australii na 100 dziewcząt przypada 105 chłopców. Wiemy także, że zarodki żeńskie są bardziej narażone na spontaniczne poronienia w ciągu pierwszych 4 do 6 tygodni ciąży, co może tłumaczyć, dlaczego rodzi się większy odsetek męskich dzieci. Stosunek płci jednego mężczyzny na jedną kobietę równoważy się zazwyczaj w wieku 14 lat.

Źródło: Early Human Development