Według nowych badań przeprowadzonych przez University of Arizona większe psy, posiadające większe mózgi, osiągają lepsze wyniki w zakresie inteligencji niż ich mniejsze odpowiedniki.

Większe psy a inteligencja

Psy o większych mózgach prześcigają mniejsze psy w pomiarach funkcji wykonawczych – zestawu procesów poznawczych niezbędnych do kontrolowania i koordynowania zdolności poznawczych lub zachowań. Większe psy mają w szczególności lepszą pamięć krótkotrwałą i samokontrolę.

infoplanet lifestyle wiekszy pies wiekszy mozg inteligencja

– Naukowcy nie wiedzą, dlaczego rozmiar mózgu może odnosić się do poznania. Myślimy o tym niezależnie od tego, czy chodzi o liczbę neuronów, które są ważne, czy o różnice w łączności między neuronami. Nikt jeszcze nie jest pewien, ale jesteśmy zainteresowani odkryciem – powiedział Daniel Horschler, doktorant antropologii z University of Arizona i członek Arizona's Canine Cognition Center.

Jednak rozmiar mózgu psa nie wydaje się być związany ze wszystkimi rodzajami inteligencji. Rozmiar mózgu nie przewidywał skuteczności psa w testach inteligencji społecznej, co zostało zmierzone poprzez sprawdzenie zdolności każdego psa do podążania za ludzkimi gestami. Nie było to również związane z umiejętnością wnioskowania i fizycznego rozumowania psa. Wyniki badania odzwierciedlają również to, co naukowcy stwierdzili wcześniej u naczelnych: rozmiar mózgu wiąże się z funkcjonowaniem wykonawczym, ale nie z innymi rodzajami inteligencji.

– Wcześniejsze badania były prowadzone głównie lub wyłącznie z naczelnych, więc nie byliśmy pewni, czy wynik był artefaktem unikalnych aspektów ewolucji mózgu naczelnych. Uważamy, że psy są naprawdę świetną drogą do tego celu, ponieważ istnieją ogromne różnice w rozmiarze mózgu, do tego stopnia, że nie widzimy ich w prawie żadnych innych ziemskich ssakach – wyjaśniał Horschler.

Rozmiar mózgu a pamięć

Badanie Horschlera oparte jest na danych pochodzących od ponad 7 tys. rasowych psów domowych z 74 różnych ras. Rozmiar mózgu został oszacowany na podstawie standardów rasy. Dane pochodziły z witryny naukowej Dognition.com, która oferuje instrukcje do testowania zdolności poznawczych dla właścicieli psów za pomocą różnych działań opartych na grach. Następnie użytkownicy przesyłają swoje dane na stronę, gdzie naukowcy mogą uzyskać do nich dostęp.

infoplanet lifestyle wiekszy pies wiekszy mozg pamiec

Pamięć krótkotrwała została przetestowana przez właścicieli psów dzięki przysmakom, które zostały schowane w plastikowych pojemnikach. Właściciele następnie czekali 60, 90, 120 lub 150 sekund przed wypuszczeniem psa po smakołyk. Mniejsze psy miały większe trudności z zapamiętywaniem, gdzie był ukryty smakołyk.

Na sprawdzenie samokontroli pozwolił pozostawiony przed siedzącym psem przysmak, którego właściciel zwierzęcia zabronił mu zjeść. Dodatkowo próbę powtarzano z zakrytymi oczami człowieka lub podczas odwrócenia się. Jak się okazało, psy o większych rozmiarach zazwyczaj czekały dłużej, aby pozwolić sobie na zakazaną ucztę.

Horschler i jego koledzy wzięli również pod uwagę, czy psy zostały przeszkolone, czy nie. Odkryli, że rasy o większych mózgach mają lepszą pamięć krótkotrwałą i większą kontrolę nad sobą niż mniejsze psy, bez względu na zakres treningu, jaki otrzymały. Teraz naukowcy zamierzają przeprowadzić porównawcze studia zdolności poznawczych w różnych odmianach ras, takich jak miniaturowy pudel i znacznie większy pudel standardowy, które są zasadniczo takie same, z wyjątkiem wielkości.

Źródło: Animal Cognition

kup artykuly platne