Czy kiedykolwiek marzyłeś o posiadaniu bajkowego zamku na francuskiej wsi? Teraz możesz – i to dzięki zaledwie 58 dolarów. Projekt crowdfundingowy mający na celu przywrócenie do świetności średniowiecznego zamku Ebaupinay w regionie Deux-Sevres w zachodniej Francji oferuje akcje w rozpadającym się zamczysku w zamian za fundusze na odbudowę.

infoplanet lifestyle zamek dla kazdego widok

Projekt organizowany przez start-up Dartagnans.fr i stowarzyszenie restauratorów Adopte un chateau, da inwestorom możliwość wpływu na sposób, w jaki zamek zostanie przebudowany. Ma stworzyć bardzo realistyczny projekt oszczędnościowy, a wszyscy, którzy wezmą w nim udział, i pomogą przywrócić zamek do stanu, w jakim był w średniowieczu, będą mogli również używać nieoficjalnego tytułu książęcego.

Dartagnans-ebaupinay-2, to projekt, którego nazwa być może brzmi znajomo, ponieważ jest to kontynuacja start-upu Dartagnans i udanego zakupu przez Adopte Un Chateau rozpadającego się zamku Mothe-Chandeniers w zachodniej Francji. W grudniu 2017 roku grupa 27 910 internautów ze 115 krajów zebrała się, by uratować zamek przed zniszczeniem i uzyskać opinię o przywróceniu mu świetności. Oficjalne dokumenty zakupu zostały podpisane w marcu 2018 roku, a wiele osób, które kupiły zamek, było zaangażowanych w prace restauratorskie w czasie kilku weekendów.

infoplanet lifestyle zamek dla kazdego zakup

– Najlepsze w Mothe-Chandeniers jest to, że udało nam się zrobić wszystko, co obiecaliśmy ludziom. Najpierw otworzyliśmy domenę, teraz zamierzamy częściowo przywrócić Mothe-Chandeniers, ponieważ od grudnia 2018 roku zamierzamy zainwestować około 800 tys. euro. Jest nadzieja, że zamek przyciągnie 50, a nawet 60 tys. odwiedzających rocznie – mówi inicjatorka Chloé Delaume.

Ponieważ oba zamki mają różne historie, cele obu zbiórek są jednak różne. Mothe-Chandeniers to XIX-wieczny zamek, który zostanie przebudowany w całości za pomocą średniowiecznych technik i materiałów produkowanych na miejscu. Ebaupinay (nazwa oznacza "biały cierń") został zbudowany około XIV–XIV wieku w stylu późnego gotyku, za zgodą króla Francji Karola VII. Zamek ostał oficjalnie sklasyfikowany jako zabytek historyczny w 1898 roku. Twierdza wygląda jak z obrazu: ma 4 wieże w większości nietknięte, pomimo szkód spowodowanych przez pożar w XVIII wieku podczas powstania przeciwko rewolucji francuskiej. Jest nawet częściowo wypełniona fosa. Dlatego celem Ebaupinay jest wgląd w średniowieczną rzeczywistość. Zespół ma nadzieję zainstalować warsztaty drewniano-kamieniarskie, kuźnię kowalską, stajnie, średniowieczną tawernę i hostel, a nawet arenę walki.

infoplanet lifestyle zamek dla kazdego startup

Zespół chce nazwać wszystkich, którzy przekazali pieniądze na projekt „panami zamku” i pozwolić, mieli szansę wziąć udział w renowacji i średniowiecznej rekreacji. Co więcej, Delaume wierzy, że odrestaurowane mogłoby zostać wiele innych zamków we Francji, z których 600 jest bezpośrednio zagrożonych zniszczeniem. Zespół rozważa również zakup zamków w innych częściach świata.

kup artykuly platne