Duże marki modowe zaprzestają używania wełny moherowej po oskarżeniach o okrucieństwo wobec zwierząt na fermach kóz w Afryce Południowej. H & M (HMRZF), Gap (GPS), a także spółki macierzyste – Zara i Topshop – oświadczyły, że przestaną wykorzystywać materiał po raporcie grupy PETA ds. Praw zwierząt.

infoplanet lifestyle zara a moher raport

Druzgocący raport

PETA opublikowała we wtorek raport na temat rzekomego okrucieństwa wobec zwierząt na 12 fermach kóz w RPA. Według ministerstwa rolnictwa kraj ten produkuje ponad połowę moheru na świecie.

Wideo z PETA pokazuje robotników rolnych ciągnących zwierzęta i zachowujących się wobec nich brutalnie. Grupa twierdziła, że niektóre zwierzęta zostały ranne, ponieważ pracownicy zbyt szybko ścinali wełnę.

PETA mówi, że niektóre kozy padły z powodu urazów lub pragnienia. Film pokazuje farmera, który podcinał świadomym zwierzętom gardła.

Luksus kosztem zwierząt?

Wełna moherowa służy do produkcji swetrów, płaszczy zimowych, garniturów i wyposażenia domu.

– Dla nas sprawą najwyższej wagi jest dobre traktowanie zwierząt, dlatego postanowiliśmy na stałe zakazać moheru – powiedziało H&M w oświadczeniu. Firma powiedziała, że zmiana zostanie wprowadzona do 2020 roku.

infoplanet lifestyle dobry przyklad

Grupa Arcadia, do której należy brytyjski detalista Topshop, poinformowała, że „zmartwił ich film pokazujący „złe traktowanie kóz”.

– Z tego powodu zobowiązaliśmy się do zaprzestania pozyskiwania nowych towarów zawierających moher – podano w oświadczeniu.

Dobry przykład

Gap poinformował w czwartek, że marki Athleta, Banana Republic, Gap i OldNavy zobowiązały się od przyszłego roku zakazać używania moheru w swoich produktach. Hiszpańska firma Inditex, spółka matka Zary, poinformowała, że „ubolewa nad okrutnymi praktykami na farmach południowoafrykańskich odkrytymi przez PETA”.

Stowarzyszenie hodowców południowoafrykańskich kóz moherowych, które wspiera i lobbuje hodowców kóz w tym kraju, nie odpowiedziało na prośbę o komentarz.


Niektóre z głównych marek modowych po kampanii PETA zaprzestały w 2013 roku używania innej wełny – angory.