Czujesz się śpiący, choć nie wiesz, dlaczego? Naukowcy odkryli w mózgu zegar chemiczny, który jest odpowiedzialny za pragnienie snu.

Qinghua Liu z University of Texas Southwestern Medical Center wraz z zespołem bada zmutowane myszy, które ciągle śpią. Porównując je do normalnych myszy, zidentyfikował zestaw białek odpowiedzialnych za czas przebudzenia się zwierzęcia.

Badając mózgi myszy, zespół odkrył, że białka indeksu snu znajdują się głównie w synapsach mózgu, a więc w szczelinach między neuronami, przez które przekazywane są wiadomości. Jak ustalili badacze, u zdrowych myszy białka te stopniowo gromadzą w czasie czuwania znaczniki chemiczne zwane grupami fosforanowymi. Łączą się one z białkami w stosunkowo regularnych odstępach czasu, pomagając śledzić, ile czasu upłynęło od ostatniego snu myszy. Im więcej grup fosforanowych mają białka, tym głębiej i dłużej myszy śpią, ponieważ gdy grupy fosforanowe są usuwane, zegar białkowy jest resetowany.

infoplanet lifestyle zegar w ludzkim mozgu badania

– Kiedy jesteśmy przebudzeni, nasze synapsy aktywnie działają, więc białka synaptyczne są w najlepszej pozycji do monitorowania czasu trwania i naszego przebudzenia – mówi Liu.

Odkrycie zespołu może prowadzić do powstania nowych leków na zaburzenia snu i bezsenność, które zwiększałyby liczbę grup fosforanowych na białkach indeksowych snu. Może również pomóc zrozumieć, dlaczego niektórzy ludzie potrzebują mniej snu i mogą funkcjonować sprawnie po zaledwie pięciu godzinach odpoczynku. Możliwe, że mają oni mniej grup fosforanowych dodanych do białek indukujących sen, co pozwala im dłużej nie odczuwać senności.