Kiedy ludzie znikną z planety, jednym z najbardziej trwałych śladów naszego wpływu na Ziemię będzie nagłe pojawienie się w materiale archeologicznym dużej ilości kości kurczaka. Geolodzy twierdzą, że wiek ludzi stanowi nową epokę w historii Ziemi, znaną jako antropocen. Wybuch hodowli kurczaków i gwałtowne zmiany ze względu na selektywną hodowlę sprawiają, że to właśnie kurczaki są idealnym znakiem naszych czasów.

infoplanet lifestyle zostana po nas kurczaki hodowla

W XX wieku zaczęliśmy hodować kurczaki na całym świecie na dużą skalę. Obecna populacja wynosi 21,4 mld – to więcej niż jakikolwiek inny kręgowiec lądowy i jakikolwiek inny ptak. Ponad 60 mld kurczaków rocznie jest poddawanych ubojowi – to stopa akumulacji niespotykana w świecie przyrody. Nowoczesne kurczaki – brojlery – to odmiana hodowana na mięso. Jest ona nie do poznania w porównaniu z dzikim przodkiem z dżungli.

Chociaż kurczaki były oswojone około 8 tys. lat temu, przeszły szczególnie wyraźne zmiany w połowie XX wieku, gdy rozpoczęło się intensywne rolnictwo. Dzisiejsze kurczaki są 4 lub 5 razy cięższe od ptaków w 1957 roku. Kość uda młodocianego brojlera ma 3 razy większą szerokość i 2 razy większą długość niż odpowiednik ptactwa w dżungli.

Terminy zmian kurczaków pokrywają się z innymi proponowanymi oznakami antropocenu, takimi jak tworzywa sztuczne, nawozy, paliwa kopalne i pokłady radioaktywne z broni jądrowej. Większość tusz trafia na wysypiska śmieci, gdzie warunki beztlenowe powodują mumifikację materii organicznej. Oznacza to, że mają potencjał do tworzenia skamieniałości i pozostaną zachowane przez miliony lat.

infoplanet lifestyle zostana po nas kurczaki skamienialosci

– Uważamy, że kurczaki są naprawdę ważnym symbolem i potencjalną przyszłością skamieniałości oraz pokazują wpływ człowieka na planetę. Znalazłbyś je ze wszystkimi zwykłymi ludzkimi odpadkami: puszkami, napojami bezalkoholowymi, resztkami plastikowych opakowań. Gdyby przyszli geochemicy przeanalizowali izotopy węgla i azotu w tych skamielinach, dzięki zhomogenizowanej diecie kurczaka zauważyliby uderzającą różnicę w porównaniu do dzikiego ptactwa – mówi Carys Bennett z University of Leicester w Wielkiej Brytanii.

Kurczaki wkrótce prześcigną wieprzowinę i staną się rodzajem mięsa, które ludzie jedzą najczęściej. Wzrost ich ilości odzwierciedla spadek liczby dzikich ptaków, co oznacza, że populacja na Ziemi jest zdominowana przez jeden gatunek bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Nawet jeśli zmiana klimatu i przeludnienie zmuszą nas do zmiany nawyków żywieniowych, nasz wpływ zostanie zachowany w skałach. Sygnał naszej cywilizacji jest już rejestrowany.

Źródło: Royal Society Open Science, DOI: 10.1098 / rsos.180325

kup artykuly platne