Czekaliście na to całą zimę, ale wraz z latem, piękną pogodą i upałami przychodzą zagrożenia! Przeczytajcie naszą top listę!

Japonki

Rozumiemy: jest za gorąco na inne buty. Ale jeśli możesz zgiąć swojego klapka na pół, to jest również zbyt słaby, aby podeprzeć stopę. Najlepsze buty są mocne i wykonane z wysokiej jakości skóry.

Japonki są dobre na plażę, basen i do szatni, ale nie biegaj, nie chodź za daleko lub nie uprawiaj w nich sportu. Możesz skręcić kostkę.

Niedźwiedź

Prawdopodobnie nie skrzyżujesz ścieżek z niedźwiedziem. Ale jeśli tak się zdarzy, pamiętaj:


 • Postaraj się wyglądać na jak największego.

 • Mów spokojnie w niskich tonach.

 • Powoli machaj rękami, aby pokazać, że nie jesteś ofiarą.

 • Odejdź. Idź powoli – nie uciekaj. Kieruj się bokiem.

 • Nie odwracaj się.

 • Nigdy nie warcz ani nie próbuj brzmieć jak niedźwiedź.

infoplanet temat tygodnia wakacyjne niebezpieczenstwa niedzwiedz

Koszenie trawy

Chciałeś po prostu skosić trawę! Ale ostrza poruszają się zbyt szybko. Tysiące ludzi każdego roku jest rannych z powodu kosiarek. Oto nasze rady, aby uniknąć obrażeń:


 • Utrzymuj kosiarkę w dobrym stanie. Jeśli pojawi się kłopot, zawsze wyłącz ją, zanim sprawdzisz przyczyny problemów.

 • Nie używaj rąk do usuwania zanieczyszczeń z noży. Chroń swoje oczy, nogi, ręce i stopy.

 • Masz kosiarkę, na której jeździsz? Na zboczach poruszaj się w górę i w dół, nie bokiem, aby uniknąć przewrócenia. Nigdy nie pozwól dzieciom jeździć z Tobą.

Rekin

Powinieneś martwić się bardziej o poparzenie słoneczne niż o rekiny. Aby zachować bezpieczeństwo, potrzebujesz tylko kilku wskazówek:


 • Unikaj przebywania w wodzie po zmierzchu, kiedy rekiny są najbardziej aktywne.

 • Nie wchodź do wody, jeśli krwawisz.

 • Nie zakładaj błyszczącej biżuterii do pływania. To może wyglądać jak łuska ryb dla rekina.

 infoplanet temat tygodnia wakacyjne niebezpieczenstwa rekin

Przeterminowane jedzenie

Uwielbiamy dobre jedzenie, ale niekoniecznie przeterminowane. Aby uniknąć zatrucia:


 • Przechowuj potrawy w zimnym miejscu.

 • Nie przechowuj żadnych produktów spożywczych w temperaturze pokojowej dłużej niż 2 godziny – lub 1 godzinę, jeśli jest cieplej niż 90 stopni.

 • Nie używaj ponownie półmisków, w których trzymasz surowe mięso, dopóki ich nie umyjesz.

Groźne morze

Prądy mogą wyciągnąć nawet silnych pływaków na środek morza. Gdy fale uderzają bezpośrednio w plażę, mogą powodować uszkodzenia rdzenia kręgowego u surferów. Wybierz plażę z ratownikiem, który może powiedzieć Ci o aktualnych warunkach wodnych.

infoplanet temat tygodnia wakacyjne niebezpieczenstwa morze

Jeśli przebywasz w pobliżu oceanu, uważaj. Podnoszące się fale czasem pojawiają się nagle i porywają ludzi stojących na lądzie, dlatego nigdy nie odwracaj się plecami do wody.

Ameba

Jezioro, rzeka, zbiornik wodny – to miejsca bytowania tych niewielkich organizmów. Ameba wchodzi przez nos i może powodować rzadkie, śmiertelne zakażenia mózgu.

Jedynym sposobem zapobiegania infekcji jest unikanie pływania w ciepłej wodzie. Jeśli jednak się w niej znajdziesz, nie kładź głowy. Możesz także zmniejszyć ryzyko, nosząc klipsy na nos, zwłaszcza jeśli masz zamiar wskoczyć, co może wpuścić wodę do nosa.

Grill

Co to za lato bez gotowania na świeżym powietrzu? Aby być bezpiecznym wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad:


 • Trzymaj grilla z dala od budynków i gałęzi.

 • Nie dopuść do gromadzenia się tłuszczu.

 • Nigdy nie zostawiaj grilla bez opieki.

 • Trzymaj dzieci i zwierzęta domowe z dala.

 • Czy paliwem w twoim grillu jest propan? Sprawdź szczelność instalacji przed rozpoczęciem sezonu.

infoplanet temat tygodnia wakacyjne niebezpieczenstwa grill

Komary

Komary to coś więcej niż kłopot, to prawdziwa plaga. Mogą rozprzestrzeniać wiele groźnych wirusów. Aby się zabezpieczyć, stosuj więc wszelkiego rodzaju spraye odstraszające te owady. W domu pozbądź się stojącej wody w karmnikach dla ptaków, wiadrach i huśtawkach z opon, są wylęgarnią komarów.

Oparzenia słoneczne

Zawsze noś krem przeciwsłoneczny. Unikaj najsilniejszych promieni słonecznych w środku dnia. Noś ubrania, które chronią Twoje ręce i nogi, oraz kapelusz, który osłania twarz,uszy i szyję. Stosuj krem przeciwsłoneczny co 3 godziny lub częściej, jeśli się spocisz lub pływasz. (Nie ma czegoś takiego jak wodoodporny krem do opalania). Pamiętaj, że nawet opalenizna jest uszkodzeniem skóry przez promienie słoneczne.

infoplanet temat tygodnia wakacyjne niebezpieczenstwa oparzenia sloneczne

Ekstremalne ciepło

Jest gorąco! To nie tylko niewygodne, ale może sprawić, że będziesz chory. W czasie dużych upałów należy zachować szczególną ostrożność w przypadku dzieci i osób starszych.

Noś luźne ubrania, nie ćwicz w najgorętszej części dnia i nawadniaj się. Objawy chorób związanych z przegrzaniem mogą obejmować skurcze, mdłości i bladą wilgotną skórę. Idź do chłodniejszego miejsca, pij płyny i umieść na skórze chłodne szmatki. Jeśli nie czujesz się lepiej lub cierpisz na bardziej poważne objawy, takie jak wysoka gorączka, szybkie bicie serca, ciepła i sucha skóra, dezorientacja, zmiana zachowania lub drgawki, koniecznie zasięgnij porady lekarza.

Basen

Naucz dzieci pływać, zawsze obserwuj je uważnie przy basenie i utrzymuj ogrodzenia w basenach. Nie mieszaj picia z zabawą w wodzie i wokół niej. Alkohol wpływa na Twoją równowagę i rozwagę.

infoplanet temat tygodnia wakacyjne niebezpieczenstwa basen

Meduza

Ich macki zawierają truciznę, więc ukąszenie może być bolesne lub czasami zagrażać życiu. Ukąszenia zwykle zdarzają się przypadkowo, gdy nieuważnie obchodzisz się z meduzami lub płyniesz pomiędzy nimi.

Płaszczka

Jeśli pływasz w zbiornikach morskich, w których żyją płaszczki, uważaj. Ich ogony mają karbowane, jadowite kolce, które mogą powodować skaleczenia i rany kłute. Płaszczki nie są agresywne, więc jest mało prawdopodobne, że spróbują Cię skrzywdzić, chyba że przypadkowo na nie nadepniesz.

Ukąszenia

Objawy mogą obejmować ostry ból, krwawienie z rany, wymioty, dreszcze i paraliż. W niektórych przypadkach mogą prowadzić do śmierci. Jeśli jesteś uczulony, powinieneś natychmiast uzyskać pomoc lekarza. Gdy pomocy nie ma w pobliżu, zanurz uszkodzony obszar w gorącej wodzie, usuń jad i wytrzyj ranę mydłem i świeżą wodą. Uciśnij, aby zatrzymać krwawienie.

infoplanet temat tygodnia wakacyjne niebezpieczenstwa ukaszenia

Tatuaż z henną

Henna w zetknięciu ze słońcem może tworzyć pęcherze i blizny na skórze. Pochodzi z rośliny i wytwarza brązowy lub czerwonawo-brązowy odcień. Inne składniki dodawane są w celu powstania innych kolorów lub by przyciemnić plamy i utrzymać je dłużej.

Trujący bluszcz

Jeśli upuścisz przypadkowo sok z tej rośliny, prawdopodobnie dostaniesz wysypki. Masz około 10 minut na zmycie skóry, aby zapobiec reakcji. Zaczyna się od zaczerwienienia i obrzęku części ciała, które się z nią stykały, a następnie intensywnie swędzi. Pęcherze pojawiają się w ciągu kilku godzin lub kilku dni. Wysypka trwa od 2 do 3 tygodni. Leki na receptę lub bez recepty mogą łagodzić delikatną wysypkę. W przypadku ostrej reakcji lekarz może przepisać lek o nazwie kortyzon, który przyjmuje się doustnie. Jeśli Twoja skóra zostanie zainfekowana, możesz potrzebować antybiotyków.

infoplanet temat tygodnia wakacyjne niebezpieczenstwa bluszcz

Kleszcze

Sprawdź swoje ciało pod kątem tych pajęczaków. Mogą wskakiwać na Ciebie, gdy będziesz mijał trawę i rośliny. Kleszcze nie zawsze przenoszą choroby, a większość ugryzień nie jest poważna. Mogą jednak przenosić choroby takie jak borelioza i gorączka plamista Gór Skalistych. Ugryzienie może również wywołać reakcję alergiczną. Nie obrywaj kleszcza – usuń go prawidłowo. Aby zapobiec ukąszeniom, trzymaj ręce, nogi i głowę zakryte, gdy jesteś w trawiastym miejscu, i używaj środka odstraszającego kleszcze.

Pszczoły

Większość osób ma niewielki obrzęk, ból i swędzenie. Ale niektórzy mają tak zwaną reakcję anafilaktyczną, która jest bardziej dotkliwa i może być śmiertelna. Objawy obejmują pokrzywkę, obrzęk jamy ustnej lub gardła i trudności w oddychaniu. Jeśli tak się stanie, połóż się i usuń żądło. Weź epinefrynę, jeśli ją posiadasz, i natychmiast uzyskaj pomoc medyczną. Jeśli nie masz poważnej odpowiedzi organizmu, usuń żądło, oczyść miejsce, nałóż lód i zażyj lek antyhistaminowy przeciw swędzeniu. Im dłużej będziesz zwlekać z usunięciem żądła, tym więcej jadu dostanie się do Twojego organizmu.

infoplanet temat tygodnia wakacyjne niebezpieczenstwa pszczoly

Nowotwór skóry

Istnieją trzy główne typy raka skóry: rak podstawnokomórkowy, rak płaskonabłonkowy i czerniak. Skontaktuj się z lekarzem, jeśli pieprzyk lub plamka na skórze zmieniają się pod względem wielkości, kształtu lub koloru, mają nieregularne krawędzie, i więcej niż jeden kolor, są asymetryczne, swędzą lub krwawią.

Wysypka

Dostajesz jej ze względu na zablokowane przewody potowe. Wygląda jak małe, różowawe pryszcze. Zwykle znajdujesz ją na obszarach ciała pokrytych ubraniem. Najczęściej występuje u dzieci, ale może również pojawić się u dorosłych, szczególnie w ciepłym, wilgotnym klimacie. Większość wysypek leczy się samodzielnie. Możesz zastosować zimne okłady lub wziąć kąpiel, aby złagodzić objawy. Wysusz i nie stosuj balsamów. Jeśli skóra Twojego dziecka jest zbyt podrażniona, aby ją dotknąć, zapytaj lekarza o kalaminę lub krem z hydrokortyzonem.