Wszystkie pary zakochanych lubią spędzać ze sobą czas. Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się jednak, dlaczego jedne zostają ze sobą do końca życia, podczas gdy inne rozstaja się po kilku lub kilkunastu latach? Ponieważ lato sprzyja rozwojowi nowych znajomości, dowiedz się, na co zwrócić uwagę, aby twoje relacje były trwałe. Być może dzięki temu wakacyjna miłość okaże się tą jedyną?

Racjonalnie o romantycznych

To, dlaczego tak trudno jest znaleźć trwałą miłość, zrozumiesz tylko wówczas, gdy zastanowisz się, co dzieje się w pierwszych etapach związku. Na początku jesteśmy tak zaślepieni naszym uczuciem, że bagatelizujemy wszystkie oznaki tego, że być może poznana osoba nie jest tą jedyną. Zdaniem naukowców z Loyola University, zwiększenie przepływu krwi do ośrodków przyjemności mózgu oraz działanie neuroprzekaźników powoduje, że zakochani obsesyjnie trwają przy swoich wyborach. W szczególności mają tendencję do koncentrowania się tylko na dobrych cechach partnera. To wspaniałe uczucie, ale może pogorszyć racjonalną ocenę sytuacji.

 

Nikt z nas nie chce się martwić analizowaniem swoich relacji na początku znajomości. Zależy nam wówczas wyłącznie na odczuwaniu z niej przyjemności, ale lepiej przyjrzeć się swojemu związkowi jak najwcześniej, ponieważ może to zaoszczędzić wielu rozczarowań i bólu.

Nie warto tracić czasu z osobą, która nie jest dla nas odpowiednia. W przeciwnym razie po latach nie ominie nas poczucie żalu i straconego czasu. Dodatkowo powiedzenie sobie w porę „nie” pozwoli skupić się na znalezieniu właściwej osoby. Dzięki temu zamiast brnąć w nieodpowiedni związek, dajemy sobie szansę na prawdziwą miłość i bliskość.

5 pytań, na które warto odpowiedzieć – im szybciej, tym lepiej

1. Czy podziela moje podstawowe wartości?

Powiedzenie przeciwieństwa się przyciągają już dawno się zdezaktualizowało. Nie ma znaczenia, jak atrakcyjny jest twój partner, jeśli jego wartości nie są zgodne z twoimi. Na przykład, jeśli jesteś wegetarianinem z pasją do ochrony praw zwierząt, a twój partner lubi jeść stek i nosić prawdziwe futra, może to być problem. W pewnym momencie konflikt wartości może sprawić, że wasze stosunki zaczną się pogarszać.

 

2. Czy jego styl przywiązania jest zgodny z moim?

Ludzie mają różne sposoby nawiązywania wzajemnych kontaktów. Jest to zwane „stylem przywiązania” i w dużej mierze kształtuje się przez wczesne doświadczenia z rodzicami. Niektórzy ludzie mają styl unikający i niechętnie przyjmują zobowiązania. Inni są odpowiedziani i opiekuńczy. Przyjrzyj się realnie swojemu stylowi i upodobaniom partnera, a następnie zadaj sobie pytanie, czy relacja ta ma szanse w dłuższej perspektywie czasu.

 

3. Czy nasze cele życiowe są podobne?

Jeżeli oczekujecie od życia różnych osiągnięć, musisz zadać sobie pytanie, czy związek wart jest wysiłku i ma szanse przetrwać. W pewnych sytuacjach można iść na kompromis, ale zazwyczaj lepiej jest zakończyć związek, jeśli od razu wiesz, że twoje cele życiowe są zupełnie inne. Na przykład, jeśli chcesz kupić dom i wziąć ślub, a twój partner planuje zwiedzać świat, wasze cele życiowe nie są zgodne. Może to wpłynąć na wasze relacje.

 

4. Czy potrafimy rozwiązywać konflikty w sposób konstruktywny?

Jednym z elementów dobrych relacji jest umiejętność mówienia w otwarty sposób o trudnych tematach. Jeśli nie możesz rozmawiać ze swoim partnerem o rzeczach istotnych, prawdopodobnie nie będzie to trwała relacja. Na wczesnych etapach związku można unikać konfliktu za wszelką cenę, ale to nie może trwać wiecznie. Każda para prędzej czy później zaczyna się ze sobą kłócić, ale pary, które chcą być razem przez lata, powinny robić to konstruktywnie.

 

5. Czy sobie ufamy?

Zaufanie jest kluczowym filarem trwałej miłości. Nawet jeśli macie te same cele życiowe, dopasowane podstawowe wartości i potraficie rozmawiać o trudnych sprawach, wasza relacja nie będzie budzić nadziei na długotrwałą miłość, jeśli sobie nie ufacie.

 

A jak wygląda twój związek? Jest harmonijny, a może wymaga jeszcze odrobiny pracy? Napisz do nas o tym na forum.