Lato wreszcie do nas dotarło, a wraz ze słońcem, wypadami na plażę, do lasu i na grilla, zbliża się czas upałów, w którym należy zadbać nie tylko o siebie, ale również o naszych ulubieńców. Poniżej 7 rad, w jaki sposób postępować, aby zwierzęta domowe były bezpieczne i szczęśliwe również latem.

1. Pamiętaj o wodzie

Jeśli wychodzisz, zostaw swojemu zwierzakowi dostateczną ilość wody. Możesz napełnić woda kilka miseczek lub przygotować większe naczynie, aby twój pupil mógł się skorzystać z niej podczas letnich upałów. Jeżeli w ogródku masz basen, zwróć uwagę na to, aby zakrywać go, jeżeli nie jest używany. Zwierzęta instynktownie chcą się ochłodzić, a jeśli nie radzą sobie z pływaniem lub ilość wody jest zbyt duża, mogą się utopić.

 

2. Nie zostawiaj w samochodzie

Nie rób tego nawet jeżeli wydaje ci się, że wychodzisz tylko na chwilkę lub w pochmurne dni. Zwierzęta, szczególnie psy, zamknięte w pojazdach nie obronią się przed wysoką temperaturą, która rośnie niebezpiecznie szybko. Temperatura ciała zwierzęcia wynosi od 38 do 39 stopni, jeżeli podniesie się ona o 2–3 stopnie, może to zagrażać jego życiu. Pamiętaj, że zwierzę się nie poci, nie pozbędzie się więc nadmiaru ciepła. Jeżeli twój pies się przegrzeje, należy natychmiast go ochłodzić i wezwać weterynarza, który poda płyn w postaci kroplówki.

 

3. Uważaj na węże

W czasie upałów wzrasta zagrożenie pojawienia się dużej ilości jadowitych węży, szczególnie w rejonach, w których są zbiorniki wodne. Uważaj, aby twój zwierzak nie chodził w wysokich trawach. Po spacerze zwróć uwagę, czy zachowuje się jak zwykle. Być może wystąpią u niego objawy, które powinny cię zaniepokoić.

4. Imprezuj odpowiedzialnie

Lato to czas, który sprzyja grillom i imprezom. Upewnij się, że gdy ty zapewniasz sobie dawkę rozrywki, twój zwierzak ma zapewnione spokojne miejsce. Pamiętaj, zwierzęta mają bardziej wyczulony słuch niż ludzie i nawet mały hałas odbierają inaczej. Huczna i głośna zabawa jest dla nich utrapieniem. Uważaj również na fajerwerki. Niewykluczone, że twój pupil się ich boi, co może doprowadzić nawet do jego ucieczki. To samo dotyczy burzy.

 

5. Nie dokarmiaj

Podczas letnich przyjęć często towarzyszą nam zwierzęta. Obficie zastawione stoły to ogromna pokusa nie tylko dla ludzi, ale również dla naszych czworonogich przyjaciół. Również biesiadujący z nami goście mogą próbować podzielić się zawartością stołu z milusińskimi. Dopilnuj, aby jedzenie trafiało tylko do ludzkich brzuchów. Większość przysmaków, które my z chęcią zajadamy, jest w najlepszym wypadku niezdrowa, a często nawet trująca dla zwierząt.

 

6. Zabierz zwierzę ze sobą

Jeżeli decydujemy się na zwierzęta, powinniśmy zapewnić im opiekę również w trakcie naszych letnich wojaży. Jeżeli jest to możliwe, zabierz swojego pupila ze sobą, będzie to z pewnością doskonale spędzony i radosny czas. Kiedy nie masz do tego warunków i musisz pojechać sam, zapewnij mu odpowiednią opiekę.

 

7. Spakuj walizkę

Jeżeli wyruszasz w podróż, pamiętaj, aby przygotować nie tylko członków swojej rodziny, ale również tych czworonożnych przyjaciół. Zabierz wszystko, co jest niezbędne do bezpiecznej podróży oraz przebywania w okresie wakacji w innym miejscu.