Ludzie od zawsze pragnęli wiedzieć, co ich czeka w przyszłości. Dlatego wróżbiarstwo i symboliczne odczytywanie otaczającej człowieka rzeczywistości były praktykowane od tysiącleci. W czym tkwiła tajemnica odkrywania tajemnic? Poznaj najbardziej popularne i najdziwniejsze sposoby spoglądania w przyszłość.

Wróżenie śmiechem i zwierzętami

Choć odwieczne pragnienie poznania własnych losów jest zrozumiałe, niektóre ze stosowanych metod przewidywania przyszłości są po prostu dziwaczne. Na przykład Gelomancy wymagają uważnego słuchania histerycznego śmiechu w poszukiwaniu wskazówek na temat przyszłości. Każdy wie, że czarny kot na twojej drodze to pech, ale niektórzy twierdzili, że poznają przyszłość, obserwując ich kroki. Ponadto byli i tacy, którzy traktowali kichanie jako sposób przewidywania deszczu.

Miłośnicy zwierząt nie będą entuzjastycznie nastawieni również do innej popularnej metody wróżbiarstwa, praktykowanej w czasach starożytnych – haruspykacji. Wymagała ona wyciągnięcia jelita z niedawno zmasakrowanego zwierzęcia. Zakrwawione wnętrzności miały wówczas tworzyć symbole, które można interpretować jako zapowiedź przyszłych wydarzeń.

Numerologia, frenologia, chiromancja i sny

Wiele osób uważa, że nazwisko lub liczba liter w nazwisku daje ważne wskazówki w zakresie przyszłości danej osoby. Jedną z form wróżb było przewidywanie losów oraz charakteru człowieka według guzów na jego czaszce. Frenologia była dziwaczna i prymitywna, ale szalenie popularna nawet wśród dobrze wykształconych Amerykanów i Europejczyków w XIX wieku.

Istnieją setki długo dyskredytowanych i oczywiście absurdalnych metod przepowiadania przyszłości. W dzisiejszych czasach praktykuje się wiele równie mało prawdopodobnych pod względem skuteczności technik, w tym numerologię, czytanie z liści herbaty, konsultowanie kart tarota i badanie linii na dłoni osoby.

Od tysiącleci także marzenia senne są powszechnie uważane za narzędzie wróżbiarskie. Funkcjonuje kwitnący przemysł książek i płyt DVD, a także wróżbitów, którzy twierdzą, że potrafią odgadnąć przyszłość dzięki interpretacji snów.

Psychologia przepowiadania przyszłości

Niezależnie od stosowanej formy wróżenia, podstawowy proces jest taki sam: poszukiwanie znaczenia w przypadkowych wzorcach i zjawiskach. W tym celu obserwuje się elementy natury (dźwięki zwierząt, sny) lub wywołuje podstawy przewidywań samoistnie (liście herbaty, karty).

Ludzki mózg jest bardzo dobry w znajdowaniu lub tworzeniu znaczeń, nawet gdy nie ma ich wcale. W tym celu poszukuje usilnie schematów w przypadkowych wzorcach. Dlatego ludzie widzą twarze i inne obrazy w chmurach i plamach po kawie. Zjawisko to, zwane pareidolią, jest w psychologii dobrze znane.

Zatem czy któreś z tych narzędzi wróżenia działa? Niestety nie, co nie jest to trudne do przetestowania. Wróżbici nie przewidzieli ataków z 11 września 2001 r., niedawnego załamania gospodarczego na świecie, tsunami w Japonii w 2011 r. i krachu nuklearnego oraz niezliczonych innych ważnych wydarzeń na świecie. Ponadto różne metody wróżenia dyskredytują się nawzajem dając niespójne i sprzeczne prognozy. Odmienne odpowiedzi dają nie tylko różne metody, ale także konsultacje tych samych znaków.

Jeśli chcesz wiedzieć, czy coś może ci się przydarzyć, odpowiedź zawsze brzmi: tak. Natomiast wiedza o tym, co dokładnie się wydarzy, zawsze pozostanie tajemnicą. Przyszłość ma to do siebie, że zawsze jest niepewna. Trudno orzec, czy nie ma to swoich dobrych stron.