Picie wina przypomina słuchanie muzyki – jest w niej wiele różnych nut. Są głośne i ciche, miękkie i twarde oraz niosą wiele emocji i informacji, które powinieneś wchłonąć. Wobec takiego bogactwa doznań, określenia „dobre” i „niedobre” są całkowicie subiektywne. Aby odkrywać smaki wina, musisz przygotować się na użycie wszystkich zmysłów. Oto kilka kroków, które pozwolą ci odnaleźć się w sztuce poznawania wina, nawet jeśli jesteś nowicjuszem.

Przygotuj się

Choć kieliszki znajdziesz w każdym sklepie, warto wydać kilka złotych więcej, aby były odpowiednie. Szkło powinno być całkowicie przeźroczyste, bez wzorów, szronu i innych zdobień. Kieliszek powinien pozwolić ci na przyjrzenie się kolorowi wina i być odpowiednio duży – wyższy i szerszy, aby pozwolić zawirować winem bez rozlewania go. W przypadku białego wina możesz zmniejszyć ilość dostarczanego powietrza, dlatego kieliszek może być węższy. Powinien także mieć nóżkę, abyś nie podgrzewał trunku trzymając go w dłoni.

Jeśli degustujesz kilka różnych win, zawsze zacznij od najlżejszego. Wiele z nich, zwłaszcza młodszych, przed degustacją warto nalać do pojemnika. Dekantowanie pozwala oddzielić osady znajdujące się na dnie, a także napowietrza wino, uwalniając smak i aromat. Twoje podniebienie powinno móc rozróżniać smaki, dlatego nie jedz w międzyczasie ciężkich posiłków, raczej owoce, chleb, krakersy, czy woda, aby oczyścić podniebienie pomiędzy kolejnymi próbami.

Oceń po wyglądzie

Aby ocenić wygląd i kolor wina, należy patrzeć na nie na tle białej powierzchni przy dobrym, naturalnym świetle. Dlatego ważne jest przezroczyste szkło.

To, na co należy zwrócić uwagę, to głębia koloru, odcień i wyrazistość.

Wiruj

Najczęściej pomijanym krokiem w degustacji wina jest jego wirowanie. Gdy kieliszek leży na stole, chwyć dół nóżki i energicznie wiruj – wówczas zwiększysz powierzchnię wina i napowietrzysz je, co uwolni więcej aromatów. Nie rób tego jednak przez więcej niż pięć lub sześć sekund.

infogmina zyj z pomyslem degustuj wino jak kiper slider 3

Możesz oceniać wino również obserwując smugi, które spływają po kieliszku, po tym, jak nim zawirujesz. W winach zawierających więcej cukru i/lub alkoholu będą one bardziej wyraziste, choć nie mówi to zbyt wiele o ich smaku i jakości.

Powąchaj

Nie bój się włożyć nos do kieliszka i poczuć zapach trunku. Mózg potrafi rozróżnić ponad 10 000 różnych aromatów, a ich odczucia wpływają na zmysł smaku, dzięki czemu nikt nie odbiera zapachu w ten sam sposób. Miej to na uwadze, gdy ktoś inny zacznie komentować subtelne aromaty i nęcące nuty.

Pomyśl o pierwszych zapachach, które przychodzą ci na myśl, i skup się na nich je. Koło aromatyczne zawiera deskryptory takie jak: owocowy, drzewny, gryzący, kwiatowy, korzenny, orzechowy i chemiczny. Aby odzyskać powonienie, potrzeba 20 lub 30 sekund przerwy.

Posmakuj

Po uzyskaniu pierwszych wrażeń z wina, jesteś gotowy, aby go skosztować. Jeszcze raz krótko powąchaj, potem weź mały łyk i obracaj nim w ustach, aż pokryje prawie każdą część twojego języka. Pozwoli to również ogrzać i napowietrzyć wino, uwalniając jego smaki.

infogmina zyj z pomyslem degustuj wino jak kiper slider 6

Jeśli próbujesz serii win i chcesz zachować swoje zmysły w najlepszym wydaniu, powinieneś wypluć wino po tym kroku.

Wyraź wrażenia

Trzy kategorie używane do opisania smaku wina to: słodycz, kwasowość i garbniki. Pierwsze dwa są znane. Garbniki, czyli tanin pochodzi ze skór, nasion i łodyg. Zbyt dużomoże również wywołać gorzki smak.

Celem każdej degustacji jest znalezienie tego, co lubisz, i sprawienie, by twoja wiedza i słownictwo ewaluowały. A skoro ćwiczenie czyni mistrza, próbuj do woli – rozpocznij degustację z przyjaciółmi i sprawdź, co oferują lokalne sklepy. Chociaż wrażenia z degustacji są subiektywne, zawsze warto porównać swoje odczucia z obserwacjami innych, aby uzyskać nowe perspektywy i poszerzyć perspektywy.

kup artykuly platne