Wiosną, wraz z budzącą się do życia przyrodą, wielu z nas przypomina sobie o swoich noworocznych postanowieniach. Znów odwiedzamy siłownię, coraz częściej bywamy w klubie fitness, a niektórzy rozpoczynają przygotowania do pierwszego w swoim życiu maratonu. To oznacza jednak nie tylko konieczność odbywania regularnych treningów i samodyscypliny, ale także odpowiedniego żywienia.

Co jeść, by wzmacniać swą formę i zwiększać efektywność wykonywanych ćwiczeń? Jak dbać o prawidłową dietę przyszłego maratończyka? Poznaj wskazówki ekspertów!

Zadbaj o różnorodną dietę

Przygotowania do maratonu stanowią dla twojego organizmu duży wysiłek. Musisz więc dostarczać mu energię w postaci różnego rodzaju produktów bogatych w składniki odżywcze. Należą do nich m.in. brokuły, cukinia, ziemniaki i inne warzywa korzeniowe. W diecie nie może zabraknąć również chudego mięsa – kurczaka, ryb i chudej wołowiny. Zamiast trzech dużych posiłków warto spożywać kilka mniejszych, co dwie lub trzy godziny. W ten sposób utrzymasz stały poziom cukru we krwi oraz wyższy metabolizm.

Pij odpowiednią ilość wody

Dostarczanie do organizmu odpowiedniej ilości wody jest bardzo ważne, w szczególności przed i po treningu. Nie zastępuj jej napojami energetycznymi – mogą być kaloryczne i szkodliwe dla twojego serca! Unikaj również alkoholu, który odwadnia organizm i wpływa na glikemię krwi. Dla biegaczy odpowiedni poziom cukru ma olbrzymie znacznie – w dużej mierze właśnie od niego zależeć będą twoje wyniki. Rezygnacja z alkoholu może być dla Ciebie sporym wyrzeczeniem, dlatego decyzję o przebiegnięciu maratonu powinieneś podjąć świadomie, godząc się na wiążące się z tym ograniczenia.

Jedz węglowodany

Niektórzy biegacze czują się doskonale i osiągają świetne wyniki, gdy przed treningiem dostarczą do swojego organizmu sporą ilość węglowodanów. Rzeczywiście – w diecie biegacza nie może ich zabraknąć. Zalecamy jednak, by spożywać je systematycznie, w odpowiednich porcjach – wielki talerz spaghetti tuż przed treningiem to nie najlepszy pomysł. Co więcej, taki sposób żywienia może prowadzić do utrwalenia niezdrowych nawyków poza okresem treningów, a to pierwszy krok do nadwagi i problemów zdrowotnych. Jeśli chcesz, by twoje treningi były efektywne, a ciało zdrowe, rozłóż podaż węglowodanów na cały dzień.

Rób zapasy

By przebiec maraton, należy dostarczyć swojemu organizmowi znacznie większą niż zazwyczaj ilość węglowodanów. Musisz go jednak do tego przygotować, dlatego już około trzy tygodnie przed startem stopniowo zwiększaj zapas glikogenu. W dniu biegu jego ilość powinna wynosić około 2–5 gramów węglowodanów na kilogram masy twojego ciała. Przed biegiem unikaj również kulinarnych eksperymentów – to nie czas na sprawdzanie tolerancji żołądka! Spożywaj proste, zdrowe posiłki, a na 2–3 godziny przed wyścigiem zjedz na śniadanie np. płatki owsiane.

Nie zatrzymuj się

Ukończyłeś maraton? Gratulacje! W nagrodę nie funduj sobie jednak cheesburgera, frytek i coli. Przygotowania do maratonu to doskonały czas, by wypracować w sobie i utrwalić zdrowe nawyki. Nie porzucaj ich wraz z dobiegnięciem do mety! Jeśli nadal będziesz utrzymywać zdrową dietę, zadbasz o regularność posiłków i odpowiednią podaż węglowodanów, łatwiej ci będzie przygotować się do kolejnych zawodów. Jednocześnie będziesz cieszyć się zdrowiem, dobrą kondycją i pełnią życiowej energii na dłużej!