Ekologia ma dla nas coraz większe znaczenie i coraz częściej dokonujemy w naszym życiu zmian, by było ono jak najbardziej przyjazne środowisku. Dla niektórych oznacza to udział w kampaniach informujących o szkodliwym wpływie torebek foliowych na przyrodę. Dla innych to tworzenie ogrodów w przestrzeni miejskiej lub instalowanie systemów solarnych na dachach swoich domów. Niezależnie od tego, na jakim etapie ekorozwoju jesteście, dziś zachęcamy do kompostowania!

Kompost to nic innego jak organiczny nawóz, który powstaje z odpadów. Wśród nich znaleźć się mogą resztki roślinne i zwierzęce, m.in. pozostałości z naszej kuchni: owoce, skorupki jajek, czy fusy z kawy. Kompost służy do użyźniania ziemi i sprawia, że rosnące na niej rośliny dostają prawdziwy zastrzyk energii. Nie bez znaczenia jest także fakt, że dzięki kompostowaniu uprawiane przez nas warzywa smakują zdecydowanie lepiej. Taki sposób nawożenia pozwala w znaczącym stopniu zmniejszyć ślad węglowy zarówno przez zmniejszenie wydzielania metanu do atmosfery, jak i ograniczenie szkodliwych substancji związanych z transportem odpadów.

Coraz więcej osób decyduje się na stworzenie w swoim przydomowym ogrodzie kompostownika. Kompostując resztki i wykorzystując je do nawożenia ziemi, walczymy z ociepleniem klimatu. W Stanach Zjednoczonych taki sposób zużywania odpadów doczekał się uznania – w wielu miastach osoby przetwarzające domowe resztki uzyskują różnego rodzaju ulgi finansowe. Miasto często partycypuje w kosztach stworzenia kompostownika.

Każde, nawet niewielkie gospodarstwo domowe, może stworzyć kompostownik. Wystarczy, że w osobnych pojemnikach będziemy zbierać organiczne, kuchenne odpady (za wyjątkiem mięsa i nabiału!). Pojemniki te możemy trzymać w lodówce lub zamrażarce – dzięki temu unikniemy przykrego zapachu naszego kompostu. W Stanach Zjednoczonych funkcjonują publiczne kompostowniki, w których można zostawiać resztki do wspólnego kompostowania. Choć nie rozwiąże to problemu zmian klimatycznych, pozwoli przyłączyć do walki o zrównoważony klimat i czyste powietrze dla przyszłych pokoleń.