Podróże dostarczają wiedzy o świecie, pozwalają odpocząć i oderwać się od codziennych zmartwień. Wiążą się również z lękiem rodziców, którzy na wycieczkę chcą wyruszyć razem z dziećmi. Odpowiednie przygotowanie do lotu rozwieje jednak wiele obaw i sprawi, że podróż będzie miłą przygodą.

Zaleca się, by w podróż samolotem wybrać się z dzieckiem, które ma co najmniej tydzień. Niektórzy lekarze informują, że pierwszy lot powinien odbyć się dopiero wtedy, kiedy maluch ukończy dwa miesiące. Wcześniej układy krążenia oraz oddechowy nie są wystarczająco wykształcone, a dzieci mogą być bardziej narażone na infekcje. Już na etapie wyboru linii lotniczej warto wyjaśnić kilkulatkowi, jak wygląda lot samolotem i czego może się podczas niego spodziewać. Uświadomiony malec okaże większy spokój. Wartościowe dla małego podróżnika będzie także pokazanie trasy wycieczki.

​– Siedzenie w jednym miejscu przez długi czas może być męczące dla każdego, bez względu na wiek. Nie można się zatem dziwić dzieciom, które dość szybko zaczynają narzekać i stają się płaczliwe. Podczs lotu sprawdzić się może kolorowy atlas świata, który zawiera wiele ważnych wiadomości o kontynentach. Każda część świata to specjalny rozdział i rozkładana mapa, na której za pomocą ilustracji zobaczymy zwierzęta, rośliny, mieszkańców miast oraz poznamy ich kulturę. Szukając interesującego lotu, warto skupić uwagę na takim, który odbywa się w nocy albo późnym wieczorem. Istnieje wówczas szansa, że dziecko prześpi całą podróż – mówi Jarosław Zając z Wydawnictwa Piętka.

W kilku pierwszych latach życia dziecka warto planować krótkie podróże. To dobry sposób, aby maluch przyzwyczaił się do lotu samolotem i obdarzył zaufaniem ten sposób podróżowania. Wybierając się na wycieczkę z dzieckiem samolotem, warto pamiętać o przywilejach przygotowanych specjalnie z myślą o rodzicach. Niektórzy przewoźnicy oferują dla rodzin z małymi dziećmi osobne kolejki przy kontroli bezpieczeństwa. Jest to wygodne rozwiązanie w przypadku długich kolejek na lotnisku, dzięki czemu dzieci nie marudzą i nie stają się męczące dla otoczenia.

Podczas długodystansowych lotów dostępne są łóżeczka dziecięce, na których malec może wygodnie przetrwać podróż. Na pokładzie samolotu w co najmniej jednej toalecie powinien znajdować się również przewijak. Jeśli rodzice zdecydują się na umieszczenie malucha na swoich kolanach w trakcie podróży, podczas startu i lądowania będzie on zabezpieczony specjalnymi pasami. Dodatkowo, nie zaszkodzi spakowanie do walizki cieplejszych ubrań, nawet jeśli wylatujemy latem czy wczesną jesienią. Lotniska są zazwyczaj klimatyzowane, dlatego nawet w porze dnia nietrudno o chłodne dreszcze na ciele.

kup artykuly platne