Zdarza się, że pewne miejsca w konkretnych punktach historii, stają się inkubatorami genialnych pomysłów. Londyn w czasach Elżbietańskich czy Paryż roku w latach dwudziestych XX w. autor Eric Weiner nazwał ich „klastrami innowacyjności”. Jednak nie wszyscy spacerujący w tych miejscach prawie wiek temu byli geniuszami, a na trop błyskotliwej idei może natrafić każdy, w każdym czasie.

Doskonałym przykładem jest Kathy Ku, która jako 19-letnia studentka wymyśliła filtr wody z gliny i trocin, który dostarcza milionom ludzi czystej wody do picia. Do geniuszy zaliczał się również zapewne Topher White, odkrywca pracujący z magazynem „National Geographic”, który walczył z nielegalną wycinką lasów deszczowych mając do dyspozycji jedynie kilka starych telefonów komórkowych.

 

Chcesz dołączyć do tego zaszczytnego grona? Oto kilka wskazówek, które ułatwią ci znalezienie w sobie geniusza.

1. Pozwól sobie czasem na nic nierobienie

Daj umysłowi przestrzeń do pracy nad starymi problemami lub rozpoznawaniem nowych. Może to być znaczenie wydajniejsze niż nieustanne stymulowanie mózgu.

– Nawet proste czynności, jak oczekiwanie na projekcję filmu lub wyjście z supermarketu, mogą być absolutnie niesamowite dla twojej kreacji – ocenia antropolog Augustin Fuentes, twórca artykułu o tym, jak twórczość i wyobraźnia pomogły ludziom ewaluować.

 

2. Wyjdź na zewnątrz

Nie musisz się wyczynowo wspinać się po wysokich górach lub uprawiać ekstremalnych sportów, aby uzyskać dodatkową siłę. W rzeczywistości wystarczy, że po prostu pospacerujesz. Obcując z naturą zwiększasz możliwości swojego twórczego myślenia.

Stwierdzono, że osoby poruszające się pieszo rozwiązują problemy w sposób o 50% bardziej kreatywny, jeżeli dodatkowo spędzą wcześniej 4 dni w lesie, na pustkowiu lub w innym miejscu odciętym od cywilizacji.

 

3. Przyjrzyj się temu, co chcesz ulepszyć

Od iPhone'a po drony przystosowane do przewozu lekarstw – niektóre z najbardziej użytecznych pomysłów nie są zupełnie nowe. Większość rozwiązań już istnieje i czeka na nich odpowiednie wykorzystanie. Jak twierdzi pisarz Malcolm Gladwell, prawdziwym geniuszem Steve’a Jobbs’a, jest ulepszenie znanych narzędzi.

 

Do podobnych wniosków doszedł Eric Weiner, badając geografię geniuszu.

– Myślimy, że starożytni Ateńczycy wymyślili demokrację, sztukę i filozofię. Jednak zarówno te idee, jak i wiele wynalazków, które im przypisujemy, pochodzi z zupełnie innego miejsca – stwierdził pisarz.

4. Miej czas na zabawę

Zwykle myślimy, że największe wynalazki powstają w „pocie czoła”. Jednak –wbrew pozorom  w większości przypadków tak nie jest.

Wiele innowacyjnych pomysłów miało swój początek w dobrej zabawie. Najbardziej oczywistym tego przykładem są roboty, które zaczynały zasadniczo jako zabawki, a doprowadziły do rozwoju zaawansowanej sztucznej inteligencji.

 

5. Spróbuj ponownie

Kreatywna „iskra” nie jest nic warta bez wytrwałości odkrywcy.

– Niezwykle ważnym czynnikiem wpływającym na powodzenie przedsięwzięcia jest determinacja w jego realizacji – mówi emerytowany profesor psychologii Uniwersytetu Kalifornijskiego Dean Keith Simonton, wieloletni „profesor geniuszu”.

Ci, którzy wprowadzili w życie swoje idee, zawsze próbowali po raz kolejny, jeżeli pierwsza próba się nie powiodła.

 

6. Nie bój się myśleć o małych rzeczach

Coś małego i trywialnego może rozwiązać tajemnice świata. Najlepszym przyjkładem obrazującym tę tezę są bąbelki.

– Nikt nie zwraca uwagi na bąbelki, a są one bardzo ważne – mówi fizyk Helen Czerski.

 

Bąbelek składa się z płynu i gazu, dlatego może robić rzeczy, których ciecz i gaz indywidualnie nie mogą – maskować dźwięk, transportować dwutlenek węgla do oceanu czy spulchniać pieczywo. Czy mógłbyś to wszystko zignorować?