Według Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego sezon świąteczny jest nierozerwalnie związany z rodziną, jedzeniem, prezentami, ale także ze stresem. Jak udało się ustalić, czas świąteczny może działać stresogennie i prowadzić do zwiększonego uczucia niepokoju u wielu osób.

Jeśli weźmiesz pod uwagę konieczność wywiązania się ze wszystkich obowiązków, jak gotowanie, dekorowanie, wizyty rodzinne, zakup i wręczanie prezentów, święta mogą się wydawać raczej kolejnym projektem z krótkim terminem wykonania niż czasem relaksu i odpoczynku. Jak temu zapobiec?

Szczęśliwe święta?

Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne jest zaniepokojone poziomem stresu, który odczuwamy w czasie świąt, dlatego stworzyło własne Centrum Łagodzenia Stresu dla osób szukających podstawowej pomocy. Zidentyfikowano cztery główne stresory świąteczne: trudne rozmowy rodzinne, presja podarowania odpowiednich prezentów, duże wydatki i przytłaczające oczekiwania.

– Myślę, że dla większości ludzi święta są radosnym, pozytywnym czasem, ale dla pewnych grup są źródłem dodatkowych stresorów – ocenia dr Vaile Wright, psycholog kliniczny i dyrektor ds. badań i projektów specjalnych. – Do grup tych należą zazwyczaj kobiety, osoby, które czują się odpowiedzialne za rodzinę, osiągające niższe dochody i muszące wydać zbyt duże dla nich kwoty na prezenty – dodaje.

Badania wykazały, że w czasie świąt ilość zawałów serca i zgonów związanych z układem krążenia wzrasta, co może być spowodowane stresem, nadmiernym spożyciem alkoholu, wysokotłuszczową dietą lub wszystkimi trzema czynnikami na raz. Dlatego niezwykle ważna jest wiedza na temat radzenia sobie z tym negatywnym aspektem świąt. Wypróbuj poniższe świąteczne strategie, aby złagodzić stres i nieco się odprężyć.

5 sposobów na radosne święta

Jeśli świąteczny stres jest zbyt silny, abyś mógł poradzić sobie z nim samodzielnie, skorzystaj z porady specjalisty. Ważne, żebyś nie zapomniał cieszyć się spędzaniem czasu z rodziną i przyjaciółmi. Zrób sobie przerwę, nie trać czasu na dążenie do doskonałości.

kup artykuly platne