Snowy Hydro – największy australijski producent energii wodnej – rozważa zainwestowanie aż do 2 miliardów dolarów do końca 2018 roku na rozbudowę projektu, który zwiększy jego moc o 4100 megawatów, czyli aż o 50%.

Jeden z największych australijskich projektów infrastrukturalnych, Snowy Hydro, był budowany przez ćwierć wieku. Po ukończeniu w 1974 roku składał się z siedmiu elektrowni i 16 głównych zapór, pobierających energię z niektórych największych rzek w kraju. Teraz inwestycję czeka rozbudowa.  Ekspansję poparł premier Malcolm Turnbull, który powiedział w grudniu, że projekt pomoże Australii przezwyciężyć rosnące ceny energii elektrycznej i ograniczenia dostaw.

Jak stwierdził w wywiadzie dyrektor generalny Snowy Hydro Paul Broad, firma będąca własnością rządu federalnego oraz stanów Wiktoria i Nowa Południowa Walia rozpoczęła rozmowy z globalnymi funduszami infrastrukturalnymi i bankami o opcjach finansowania. Spółka zamierza pozyskać fundusze do drugiej połowy 2018 roku. To wtedy ma zapaść ostateczna decyzja inwestycyjna w sprawie ekspansji.

 

Snowy Hydro

– Fundusze na infrastrukturę na całym świecie są obecnie gorącym tematem, więc nie mamy zbyt wielu konkurentów – powiedział Broad. – Musimy zablokować fundusze, a zarząd czeka z niecierpliwością na dostarczenie ostatecznych propozycji do końca roku – dodał.

Proponowana ekspansja Snowy Hydro, która może kosztować nawet 4,5 miliarda dolarów australijskich, ma na celu dodanie kolejnych 2000 megawatów mocy wytwórczych i 350000 megawatogodzin energii do końca 2024 roku w projekcie zlokalizowanym w Nowej Południowej Walii. Firma w ciągu najbliższych kilku miesięcy wybierze doradcę finansowego, który pomoże w planowaniu finansowania nowych mocy wytwórczych.