Licea, szkoły podstawowe, posterunki policji, komendy straży pożarnej czy centra opieki nad osobami starszymi – wiele budynków niezbędnych w każdym mieście jest teraz przygotowywane tak, by możliwe było zapewnienie im odpornych systemów zasilania w sytuacjach awaryjnych. Nowa flota mikrosieci zgromadzi różne systemy energetyczne i technologie sterowania, aby oddzielić kluczowe budynki od głównej sieci i zapewnić bezpieczną energię w przypadku poważnej awarii systemu. Czy taki projekt może się udać?

infogmina oze energia odnawialna na zapas

Nowe aplikacje w Connecticut są częścią czwartej rundy finansowania programu Microgrid firmy DEEP. Pierwsze sieci w ramach inicjatywy zostały oddane do użytku w 2014 roku na Wesleyan University. Sieć wytwarza energię słoneczną i gaz ziemny, dzięki czemu uczelnia oszczędza rocznie około 300 000 dolarów.

infogmina oze energia odnawialna na zapas solar

W ramach programu finansowania cztery mikrosieci już działają, a budowę kolejnych pięciu właśnie zatwierdzono. Jedna z propozycji złożonych w nowej rundzie finansowania wnioskuje o 2,5 miliona dolarów na zabezpieczenie energii na użytek gimnazjum i liceum w Westbrook. Miasto znajduje się na wybrzeżu atlantyckim i jest zagrożone długotrwałymi przerwami w dostawie prądu z powodu dużych burz, dlatego budynki publiczne zostały niedawno wyznaczone jako miejsca ewakuacji i obszary wsparcia w sytuacji awaryjnej.

infogmina oze energia odnawialna na zapas panel

Obecnie ewakuacyjny system energetyczny jest zapewniany poprzez silniki wysokoprężne, ale jeżeli nie mogą one zostać zasilone – obiekty są pozbawione zasilania. Proponowane rozwiązanie ma wykorzystywać turbiny gazowe o mocy do 287 kW, akumulatorem litowo-jonowym o mocy 200 kW/454 kWh i programowalnym sterowaniem.

infogmina oze energia odnawialna na zapas dach

– Cieszymy się na myśl o współpracy z miastem Westbrook jako partnerem – ocenił David Heim, dyrektor ds. Strategii Microgrid w USA w oświadczeniu wydanym 4 stycznia. – Ten wspólny wysiłek pokazuje, jak solidnie można połączyć mikroukłady, aby zwiększyć niezawodność i zapewnić korzyści środowiskowe i ekonomiczne dla stanu Connecticut.

infogmina oze energia odnawialna na zapas kampus

Kolejny projekt, który został opracowany przez spółkę instalacyjną EcoSolar oraz dostawcę oprogramowania Tumalow, ma na celu pozyskanie 4 milionów dolarów na mikrosystem w Coventry. Zgodnie z wnioskiem, projekt wymagałby budowy pętli obwodu wyspowego dla dziewięciu krytycznych obiektów w mieście, w tym na przykład w szkołach, wieżach komunikacyjnych i centrum opieki nad osobami starszymi.

infogmina oze energia odnawialna na zapas uniwersytet

Proponowane rozwiązanie ma korzystać z turbin gazowych, 654 kW energii słonecznej, baterii litowo-jonowej 500 kW/1500 kWh oraz systemu zarządzania energią. Wnioskodawcy, którzy otrzymają finansowanie, muszą oddać projekty do eksploatacji w ciągu 36 miesięcy od złożenia zamówienia.