Firma General Electric potwierdziła, że jest gotowa dostarczyć morską platformę wiatrową o wartości 1,5 miliarda euro (1,7 miliardów dolarów), przeznaczoną do zainstalowania na Morzu Północnym. Jest to wypełnienie zobowiązania przemysłu do rozwoju czystej energii.

 

Decyzja Trumpa a oczekiwania spółek

– Platforma jest kluczowym elementem projektu elektrowni wiatrowych morskich Dolwin3 i przyczyni się do przesyłu energii wiatrowej generowanej na Morzu Północnym – zadeklarował Alf Henryk Wulf, kierujący oddziałem GE w Niemczech, gdzie powstało urządzenie.

 

Podczas wywiadu w niemieckim porcie Rostock, gdzie został zbudowany wysokonapięciowy konwerter o mocy 900 MW, Wulf nie odniósł się do decyzji prezydenta Donalda Trumpa o rezygnacji z paryskiej umowy klimatycznej. Jednak obserwatorzy bez problemu zauważyli, że obecnie GE jest w opozycji do administracji prezydenta USA. Potwierdza to również wpis na Twitterze dyrektora generalnego firmy, Jeffa Imelta.

– Jestem rozczarowany dzisiejszą decyzją w sprawie porozumienia paryskiego – napisał. – Zmiana klimatu jest realna. Przemysł musi przewodzić, a nie polegać na rządzie.Do pozostania w porozumieniu starały się przekonać Trumpa również Niemcy, które obecnie sprawują rotacyjną rezydencję w grupie ministrów finansów i prezesów banków centralnych G-20. Ich argumentacja miała przekonać prezydenta, że globalna zmiana źródeł energii stworzy miejsca pracy i pobudzi wzrost gospodarczy.

Zielona moc pod przewodnictwem przemysłu

Dolwin3 jest obecnie poddawany ostatecznym testom na suchym doku. Odbywają się one na zlecenie konstruktora sieci – Tennet Holding BV – i poprzedzić mają zwodowanie urządzenia w okolicach Danii na Morzu Północnym. W przyszłym roku platforma będzie łączyć energię z trzech farm wiatrowych, przesyłając prąd stały o wysokim napięciu na ląd, gdzie można go będzie przekształcić w prąd zmienny, wykorzystywany w domach.

– W miarę spadku cen energii wiatrowej z morza, produkcja na Morzu Północnym przedstawia się jeszcze lepiej – ocenia Wulf. – Wszyscy jesteśmy winni konsumentom wykorzystanie tego potencjału.

 

To jednak nie koniec planów amerykańskiego konsorcjum. Jak przekonuje Wulf, Tennet Holding BV walczy o budowę innego złącza na niemieckim Morzu Północnym – Dolwin6. Platforma ma zostać uruchomiona w 2023 r. To kolejna inwestycja, mająca poprawić wykorzystanie potencjału wiatru na Morzu Północnym, które, zgodnie z szacunkami, obecnie wynosi 1%. Nie jest to łatwe zadanie, ponieważ zagospodarowanie pozostałej części wymaga zainwestowania miliardów euro. Sytuację zmienić może inwestycja DONG Energy i Energie Baden- Wüerrtemberg AG, które wygrały w kwietniu pierwsze aukcje na budowę parków energetycznych o mocy 1,49 GW bez dotacji. To jednak tylko kropla w morzu potrzeb. Niemcy wyznaczyły sobie bowiem docelowy poziom 6,5 GW energii elektrycznej wytwarzanej z turbin przybrzeżnych do 2020 r., a także 15 GW, przewidziane do 2030 r. W ubiegłym roku udało im się osiągnąć z tej puli zaledwie 4,1 GW zainstalowanych.