Fotowoltaika jest obecnie najszybciej rozwijającym się źródłem energii odnawialnej na świecie. Jak zapowiedziała Międzynarodowa Agencja Energii (IEA), dwie trzecie światowej odnawialnej energii w ciągu najbliższych pięciu lat będą reprezentować Chiny, Indie i Stany Zjednoczone.

Zgodnie z ostatnią analizą i prognozą rynku energii odnawialnej w Indiach, spodziewany jest ponad dwukrotny wzrost ilości energii odnawialnej. Fotowoltaika i energia wiatru ogółem reprezentują 90 procent wzrostu zdolności produkcyjnych, przynosząc jedne z najniższych cen na świecie dla obu technologii.

W wyścigu o czystą energię Chiny zajmują natomiast około połowę globalnej ekspansji.

– To, co obecnie obserwujemy, to narodziny nowej ery energii słonecznej. Oczekujemy, że wzrost mocy z energii słonecznej do 2022 roku będzie wyższy niż jakiejkolwiek innej technologii odnawialnej – powiedziała w oświadczeniu Fatih Birol, dyrektor wykonawczy IEA.

W 2016 energia odnawialna stanowiła 24%, do 2020 roku jej udział w globalnym rynku energii wzrośnie do 30%. Czy te prognozy są jednoznaczne z końcem ery węgla?