Unia Europejska zatwierdziła polski plan energetyczny i przyznała naszemu krajowi 11 miliardów dolarów na rozwój odnawialnych źródeł energii – poinformował organ wykonawczy UE. Dowiedz się, co i na jakich zasadach zostało w nim uwzględnione.

infogmina oze nowy plan energetyczny dla polski

W dużym stopniu zależna od własnego węgla energetycznego Polska jest jednym z największych europejskich emitentów dwutlenku węgla. Z tego względu znajduje się pod presją i otrzymuje liczne zachęty do przejścia na przyjazne dla środowiska źródła czystej energii.

infogmina oze nowy plan energetyczny dla polski oze

Komisja Europejska stwierdziła w oświadczeniu, że przestrzegając przepisów UE dotyczących pomocy publicznej i konkurencji, zatwierdziła plan polskiego rządu dotyczący dalszego rozwoju odnawialnych źródeł energii. Zaakceptowała także obniżenie opłaty nakładanej na konsumentów energii, którzy współfinansują ten plan.

infogmina oze nowy plan energetyczny dla polski wegiel

Komisarz UE ds. Polityki Konkurencji Margrethe Vestager stwierdziła w oświadczeniu, że plan Polski zwiększy udział zielonej energii w koszyku energetycznym Polski i pomoże transformacji energetycznej kraju. Do tej ostatniej jednak Mateusz Morawiecki odnosi się z mieszanymi uczuciami. Popiera on przemysł wydobywczy i wprost deklaruje, że rząd nie chce rezygnować z wydobycia węgla, które napędza gospodarkę w południowym przemysłowym regionie Śląska. Szuka więc złotego środka uznając, że ochrona środowiska jest dla Polski wyzwaniem cywilizacyjnym, a alternatywne źródła energii rozwijają się swobodnie i nie stoją w sprzeczności z wykorzystywaniem zasobów naturalnych.

Premier Morawiecki wypowiedział się również za budową elektrowni atomowej – planem, który kolejne rządy odłożyły ze względu na wysokie koszty i protesty mieszkańców na terenach, na których można inwestycję wykonać. Czy to posunięcie zapewni sukces jemu oraz Polsce?