Największe od stulecia trzęsienie ziemi w Korei Południowej mogło być spowodowane przez człowieka. W dwóch badaniach stwierdzono, że zostało ono wywołane wtłaczaniem wody głęboko pod ziemię w ramach projektu wykorzystywania energii geotermalnej. Odkrycia sugerują również, że metoda sejsmologów do szacowania, jak duże trzęsienie ziemi może być spowodowane pompowaniem wody pod ziemię, jest niebezpiecznie niedokładna.

infoplanet oze czlowiek wywoluje trzesienia ziemi wstep

Wyniki niezależnych badań

Kilkadziesiąt osób zostało rannych, a wiele budynków zostało zniszczonych w Pohang w listopadzie zeszłego roku. Było to drugie najpotężniejsze trzęsienie ziemi w Korei Południowej od 1978 roku. Teraz dwa niezależne badania wykazały, że trzęsienie ziemi i jego główne wstrząsy wtórne wystąpiły mniej niż 2 kilometry od miejsca, w którym woda była wstrzykiwana 4 kilometry pod ziemią.

Celem było wydobycie energii cieplnej z podziemi poprzez wstrzyknięcie wody do głębokich, gorących skał, a następnie podgrzanie jej przez drugi odwiert. Podczas całego projektu, który zakończył się we wrześniu ubiegłego roku, inżynierowie wypompowali około 12000 metrów sześciennych wody.

infoplanet oze czlowiek wywoluje trzesienia ziemi pomiar

Na podstawie danych sejsmologicznych i satelitarnych stwierdzono, że operacje wiertnicze prawdopodobnie spowodowały trzęsienie ziemi. Jednak, zgodnie z obecnym rozumieniem, woda nie powinna powodować takich reakcji.

Tragiczny w skutkach błąd?

– Gdyby okazało się, że trzęsienie ziemi w Pohang zostało spowodowane przez człowieka, z pewnością wpłynęłoby to na przyszłe projekty – mówi członek zespołu Stefan Wiemer ze Szwajcarskiej Służby Sejsmologicznej.

Od 2014 roku sejsmolodzy stosują rutynowo formułę opracowaną przez Arthura McGarra z US Geological Survey, która szacuje maksymalny rozmiar trzęsienia ziemi z pompowania wody pod ziemią. Formuła jest stosowana do projektów geotermalnych oraz do szczelinowania hydraulicznego lub „frackingu” w celu wydobycia ropy i gazu.

infoplanet oze czlowiek wywoluje trzesienia ziemi blad tragiczny w skutkach

– Gdyby formuła była prawidłowa, potrzebowałaby 1000 razy więcej wody, by spowodować trzęsienie ziemi o sile 5,5 stopnia – mówi członek zespołu Rob Westaway z University of Glasgow w Wielkiej Brytanii.