Na bezprecedensowej konferencji watykańskiej papież Franciszek wypowiedział się o czystej energii. W jego mniemaniu jest ona potrzebna, ponieważ zmiana klimatu może zniszczyć ludzkość.

– Cywilizacja wymaga energii, ale zużycie energii nie może zniszczyć cywilizacji – powiedział papież na zakończenie dwudniowej konferencji w Watykanie.

Franciszek uznał również zmianę klimatu za wyzwanie epokowe. Jak przekonywał, świat musi opracować miks energetyczny, który zwalczałby zanieczyszczenia, eliminował ubóstwo i promował sprawiedliwość społeczną.

– Wiemy, że stojące przed nami wyzwania są ze sobą powiązane. Jeśli mamy wyeliminować ubóstwo i głód, ponad miliard ludzi bez elektryczności musi dziś uzyskać do niej dostęp – powiedział Franciszek. – Ale energia, którą musimy dostarczyć, powinna również być czysta, a wykorzystanie paliw kopalnych – systematycznie zmniejszene. Nasze dążenie do zapewnienia energii wszystkim nie może prowadzić do niepożądanego efektu spirali ekstremalnych zmian klimatu w związku z katastrofalnym wzrostem temperatur na świecie i zwiększonym poziomem ubóstwa – powiedział.

Bezprecedensowa konferencja, która odbyła się za zamkniętymi drzwiami Papieskiej Akademii Nauk, zgromadziła dyrektorów koncernów naftowych, inwestorów i ekspertów z Watykanu. Podobnie jak papież, popierają oni opinie, że zmiany klimatu są spowodowane działalnością człowieka, a globalne ocieplenie musi zostać zahamowane.