Departament Energii Solarnej w Denver zorganizował zawody na najlepszą wioskę solarną. W drugim dniu, zgodnie z przyznaną punktacją, rywalizację wygrywał zespół z Northwestern University.

„Solarna wioska” to zawody, do których przystąpiło 13 drużyn. W dobie, w której zielona energia stała się niezwykle popularna, organizatorzy ustalili 10 kategorii konkursowych – między innymi zdrowie i komfort, temperatura, wilgotność i jakość powietrza – i otworzyli rywalizację dla publiczności.

W rozgrywkach ustalono konkretne cele, za których osiągnięcie są przyznawane punkty. Punktowana jest chociażby temperatura powietrza pomiędzy 20 a 25 stopni Celsjusza czy wilgotność w przedziale 35–60 procent. Dodatkowo doceniane są również udogodnienia, jak budowa wiatrołapu, który minimalizował wychładzanie.

Projekt, który uzyskuje najwięcej punktów został zaprojektowany na baby boom w Chicago. Jak ocenił Bill Bach, student z Northwestern, zespół brał pod uwagę wiele czynników, takich jak target demograficzny, determinowany przez ludzi, którzy potrzebują takiego domu.

W projekcie nie zapomniano o wyposażeniu podnoszącym standard oraz punktację. Z tego względu zainstalowano żywe ściany, poprawiające jakość powietrza oraz odzyskujące toksyny. Dom korzysta z instalację o wielkości 6 kW, która dostarcza więcej energii niż jest wykorzystywane w domu. W projekcie uwzględniono również system baterii, który pozwala na wykorzystanie w nocy zasobów niespożytkowanych w ciągu dnia.

Jak myślicie, czy zespół z Northwestern może na dobre zdeklasować rywali?